ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

V Mnichově Hradišti je na prodej průmyslový pozemek

19.07.2017

Mnichovo Hradiště (Mladoboleslavsko) 19. července - V Mnichově Hradišti na Mladoboleslavsku je k prodeji osmnáctihektarový pozemek pro průmyslovou výstavbu. Vyrůst by na něm mohlo nové logistické centrum nebo výrobní a skladovací areál. Realitní firma Naxos, která pozemek prodává, v těchto dnech vyhlásila výběrové řízení na kupce. Doporučená kupní cena pozemku představuje 145 milionů korun.

Podle makléře Naxosu Martina Stibora je pozemek zajímavý mimo jiné pro developery. "Současný trend je nechat si areál na klíč postavit od developera, který uzavře s budoucím nájemníkem dlouhodobou nájemní smlouvu a celý projekt následně prodá investorům jako výnosovou nemovitost," řekl Stibor. Investor se pak podle jeho slov o areál stará. A nájemník, který jej užívá, mu platí sjednané nájemné. "Je to jenom zlomek toho, co by musel hned na počátku investovat do pořízení vlastního areálu. Nemalou výhodou je také to, že nemá starosti s jeho správou. Tento přístup preferují zvláště nadnárodní společnosti. Naopak rodinné firmy dávají přednost vlastnictví takového areálu," dodal Stibor.

O podobné pozemky v blízkosti dálnice, na nichž lze prakticky okamžitě stavět, je podle Stibora v současnosti velký zájem. Mnichovo Hradiště je navíc vzdálené jen zhruba 17 kilometrů od Mladé Boleslavi. "To může být atraktivní zvláště pro dodavatele tamní automobilky, logistické společnosti, ale i další potenciální investory, kteří hledají výbornou dopravní obslužnost," uvedl Stibor.

Mladá Boleslav ale registruje pokles zájmu o pozemky pro průmyslovou výstavbu. Podle magistrátu mají o pozemky zájem především drobní podnikatelé. Většina pozemků pro průmyslové zóny je ovšem v rukou soukromých majitelů.

Ve středních Čechách je o průmyslové pozemky velký zájem. Kolín například díky prodejům pozemků v průmyslové zóně Kolín-Ovčáry získal loni do svého rozpočtu víc než 50 milionů korun. Vedení Kolína si od příchodu investorů do města slibuje i nová pracovní místa pro své obyvatele. Kolín v současné době například jedná s investorem o postavení nového supermarketu v průmyslové zóně, který by zmírnil dopravu v centru.

(čtk)