ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Národní technické muzeum získá další depozitář

19.07.2017

Praha 19. července - V Čelákovicích u Prahy se začne stavět další depozitární hala, která bude sloužit sbírkovým předmětům Národního technického muzea (NTM). Po dokončení v roce 2021 v ní budou uloženy, budou se v ní také konzervovat a digitálně evidovat. Na stavbu haly stát získal peníze z Integrovaného regionálního operačního programu, celkem bude stát 118 milionů. Spolu s vedením muzea stavbu symbolicky zahájí v pátek dopoledne ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL), sdělila dnes ČTK mluvčí ministerstva Simona Cigánková.

Depozitární areál v Čelákovicích u Prahy slouží k uložení valné části sbírkových předmětů a archiválií a menší části knih, které NTM spravuje. V areálu se nachází 11 objektů, z toho tři moderní multifunkční depozitární haly.

Poslední hala byla uvedena do provozu počátkem roku 2012, od roku 2015 se připravoval projekt další haly, která se nyní začne stavět. Půjde o druhý velký projekt, který Národní technické muzeum uskuteční s podporou Evropského fondu pro regionální rozvoj. V roce 2015 dokončilo obnovu hospodářského areálu kláštera v Plasích. Za více než 350 milionů korun v něm vzniklo Centru stavitelského dědictví Plasy.

Národní technické muzeum shromažďuje sbírky hmotných dokladů vývoje techniky, průmyslu, dopravy, architektury a vědy zejména z území České republiky. Má také rozsáhlý archiv k dějinám techniky, průmyslu, přírodních věd a řemesel.

Hlavní budova muzea v Praze na Letné byla od počátku navržena výhradně k muzejním účelům a je jedním z příkladů muzejní architektury z první poloviny minulého století. Budova byla dokončena v roce 1942, dnes je kulturní památkou. V letech 2003 až 2013 byla rekonstruována.

Kromě čelákovického depozitáře NTM už několik let vlastní bývalé železniční depo v Chomutově, kde pracuje na zpřístupnění depozitáře kolejových vozidel. Plánuje Muzeum železnice a elektrotechniky v areálu bývalého depa u Masarykova nádraží.

(čtk)