ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

V Bohumíně se čistí další část radnice z červených cihel

11.07.2017

Bohumín (Karvinsko) 11. července - V Bohumíně na Karvinsku se čistí více než sto let stará radniční budova postavená z červených cihel. Na kulturní neogotické památce z konce 19. století, která v minulosti bývala komplexem školních budov, pracují specialisté na čištění historických fasád, řekla dnes ČTK mluvčí radnice Lucie Kolková.

Špína se z budovy smývá pomocí chemie a tlakového čištění, práce potrvají až do října. "Specializovaná firma zbavuje cihly nečistot pomocí tlakových myček, pak je chemicky ošetří hydrofobním nástřikem. Ten odpuzuje vodu a bude budovu chránit před vnějšími vlivy a nečistotami, které se na ní v menší míře usazují," uvedla Hana Kaspřáková z odboru rozvoje a investic. Čištění podle ní půjde rychle, více času ale zabere výměna poškozených cihel a tmelení vydrolených spár. Podle zkušeností z předchozích oprav město počítá s tím, že půjde o desítky až stovky cihel, které se musí dát vyrobit na míru.

Aktuální očista je třetí etapou čištění radniční budovy. V minulosti nechalo město vyčistit přední a boční strany objektu ze strany Masarykovy a Seifertovy ulice a při té příležitosti vyměnilo i 77 dřevěných oken za repliky téměř totožné s původními okny.

Letos se opravy zaměřují na zadní část radnice ze strany Husovy ulice, kde budou kromě očištěné fasády vyměněna okna, kterých bude tentokrát téměř 50. Okna přijdou na řadu v polovině srpna. Vše bude stát zhruba čtyři miliony korun, část peněz radnice získá zpět z fondu na rekonstrukci památkově-chráněných budov ministerstva kultury.

"Po dohodě s památkáři budou okna opět věrnými replikami těch původních. Zase budou kastlová a budou mít zelenou barvu. Jediný rozdíl oproti těm původním bude v tom, že vnější křídla oken dostanou izolační dvojsklo," uvedla Kaspřáková.

V příštím roce by se pak očisty a výměny třiceti oken mohla dočkat poslední radniční část ze strany kostela Božského Srdce Páně.

(čtk)