ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

V Budějovicích vznikne u Lučního jezu téměř 100 bytů

11.07.2017

České Budějovice 11. července - V Českých Budějovicích přibude 92 bytů v lokalitě Luční jez. Pro developerskou společnost Vltavapark je staví společnost Swietelsky stavební. Práce skončí nejpozději v listopadu 2018. ČTK to dnes řekl mediální zástupce firmy Swietelsky Zdeněk Zuntych. Podle informací ČTK jde o investici přes 200 milionů korun.

U Lučního jezu je již nyní zhruba stovka bytů. Dalších 92 bytů vznikne ve dvou pětipatrových domech ve tvaru písmene V. Práce začaly v květnu. Pod objekty vzniknou dvě podzemní parkovací podlaží pro 103 aut a 98 sklepů.

"Před lety jsme zde již stavěli. Jde tedy o návrat do známého prostředí. Tehdy šlo o jeden z prvních brownfieldů ve městě, neboť zde stávala opuštěná kasárna. Dnes by to místo poznal málokdo, jak se proměnilo," řekl ČTK ředitel závodu Pozemních staveb Jih Swietelsky stavební Pavel Rouha. Doplnil, že domy stojící blízko řeky Vltavy jsou posazeny tak, aby jejich obytné části byly nad hladinou případné tisícileté vody.

Další nové bydlení v Českých Budějovicích vznikne do roku 2020 poblíž Jihočeské univerzity, kde bude postaveno několik domů s 250 byty. Investorem je developer Václav Drchal a první byty si majitelé převezmou začátkem roku 2019, místa v ubytovacím domě nabídl investor přednostně univerzitě.

První byty v lokalitě Luční jez blízko centra a parku Stromovka postavila společnost Vltavapark v roce 2004 a dosud jich předala klientům více než sto. Nově stavěné byty s dispozicemi 2+kk až 6+kk by měli majitelé dostat nejpozději do poloviny roku 2019. Místo klasické skladby domů vedle sebe vznikne "véčko" se zelení uprostřed. "Každý byt přitom může získat i podzemní garáž, což je ve srovnání s dalšími budějovickými lokalitami novum," řekl Zuntych.

Více než třetinu těchto bytů si lidé už zamluvili. Podle Tomáše Hejpetra ze společnosti Eurotime, která má stavbu na starosti, by zde mělo do budoucna vyrůst ještě několik viladomů a dva až tři pětipatrové domy.

Společnost Swietelsky stavební vznikla v roce 1992 v Českých Budějovicích jako součást rakouského stavebního koncernu Swietelsky. Původní zaměření na dopravní a inženýrské stavby se v roce 1999 rozšířilo o pozemní a sportovní stavby. Dnes patří společnost s obratem zhruba pět miliard Kč a 1300 zaměstnanci mezi největší stavební firmy v zemi. Divize pozemního stavitelství má čtyři závody se 250 pracovníky, její tržby se pohybují kolem 1,5 miliardy korun.

(čtk)