ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Jediný most přes přehradu Pastviny má nový kabát

11.07.2017

Jablonné nad Orlicí (Orlickoústecko) 11. července - Pardubický kraj dokončil opravy mostu v Pastvinách, který vede přes přehradu, a v těžební lokalitě v Jablonném nad Orlicí. Na opravy obou mostů vynaložil 44 milionů korun. ČTK to dnes řekl ředitel Správy a údržby silnic Pardubického kraje Miroslav Němec.

Železobetonový most v Pastvinách byl částečně i úplně zavřený od jara. Je jediným na celé přehradě. Hejtmanství ho dalo za 17 milionů korun kompletně opravit. Kraj chtěl stihnout stavební práce ještě před zahájením turistické sezony, což se povedlo, řekl Němec.

Most pochází z roku 1935 a je technickou památkou. Ukazuje prvorepublikovou vysokou úroveň dopravního stavitelství a železobetonových mostních konstrukcí.

"Oprava spočívala v obnově mostního příslušenství. Došlo ke kompletní demolici zábradlí a říms mostního objektu, osazení nových konstrukcí zábradlí a obnově dilatačních závěrů. Opraveny byly také chodníkové konzole nosné konstrukce, izolace a její odvodnění," uvedl Němec.

Po mostě v Jablonném nad Orlicí na silnici třetí třídy jezdí hodně nákladních aut. Nachází se v těžební oblasti, která zásobuje stavebnický segment. Most již byl v havarijním stavu. Opravy stály 27 milionů korun.

Pardubický kraj eviduje pět desítek mostů, které nutně potřebují opravit. Pravidelně monitoruje jejich stav, pokud se zhorší, přistupuje ke snížení tonáže vozidel, které po nich smějí jezdit. Hejtmanství si je vědomo, že se tím zhoršují možnosti regionální autobusové dopravy, uvedl Němec.

"Pokud k tomu dojde, první ohrožená skupina jsou autobusy. V letošním roce bude rekonstruováno osm mostů, v Rybníku, Březině nebo Bezděčí u Trnávky," řekl Němec.

(čtk)