ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Úřady budou využívat objekty SŽDC, dohodl majetkový úřad

28.06.2017

Praha 28. června - Některé státní úřady se v jednotlivých regionech přestěhují z nestátních budov do objektů, které vlastní Správa železniční dopravní cesty (SŽDC). Vyplývá to z memoranda o spolupráci, které firma uzavřela s Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Cílem je dosáhnout úspor ve výdajích státu, informoval dnes v tiskové zprávě ÚZSVM.

V nejbližší době bude podle úřadu uzavřena smlouva v Aši a Sokolově, kde budou umístěny pobočky Fondu dalšího vzdělávání. V Břeclavi se do prostoru SŽDC přestěhuje Česká správa sociálního zabezpečení. Dále úřad prověřuje možnost umístit zaměstnance státu do objektů SŽDC v Havířově, Olomouci, Klatovech, Bílině, Liberci, Holešově, Uherském Brodě, Tišnově, Znojmě, Pardubicích, Novém Jičíně, Frýdku Místku a Českém Těšíně.

"Minimalizujeme státem hrazené nájemné v nestátních objektech a šetříme tím peníze daňovým poplatníkům. Ve spolupráci se SŽDC chceme maximálně využít potenciálu stávajících státních objektů a přemisťovat státní zaměstnance z drahých nájmů do těchto prostor," uvedla generální ředitelka ÚZSVM Kateřina Arajmu.

SŽDC může nabídnout objekty nádražních budov, případně budovy vlastních administrativních sídel. Užívání budov SŽDC bude pro státní instituce bezúplatné.

Rozmisťování státních zaměstnanců je jednou z agend ÚZSVM. Pro optimalizaci rozmístění státních institucí v jednotlivých regionech je využíván Centrální registr administrativních budov (CRAB), který umožňuje detailně analyzovat výdaje na umístění státních úřadů.

Dalším úkolem ÚZSVM je zastupovat Českou republiku v právních sporech, které se týkají majetku státu. Úřad tak vystupuje především před soudy a rozhodčími orgány místo jiných organizačních složek státu. ÚZSVM rovněž jedná v právních sporech ve věcech majetku, s nímž sám hospodaří.

(čtk)