ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Trutnov si vezme úvěr na středisko volného času

27.06.2017

Trutnov 27. června - Jednatřicetitisícový Trutnov si vezme úvěr 350 milionů korun. Peníze použije na výstavbu střediska volného času pro děti a mládež v areálu Na Nivách a na rekonstrukci krytého plaveckého bazénu. Část peněz z úvěru město dá na refinancování dříve přijatého úvěru na stavbu společenského centra UFFO. Nový úvěr městu poskytne Komerční banka. ČTK to dnes řekl starosta Ivan Adamec (ODS).

Odhad nákladů na výstavbu střediska volného času Na Nivách činí asi 200 milionů korun. Se stavbou, která je největším současným investičním projektem města, by radnice chtěla začít na podzim. Dosud středisko sídlí v jednom z pavilonů Základní školy Rudolfa Frimla. Rekonstrukci krytého bazénu za odhadovaných více než 100 milionů korun by radnice chtěla zahájit v roce 2018.

Na stavbu společenského centra UFFO, které bylo otevřeno v roce 2010, si radnice tehdy vzala úvěr 350 milionů korun. Po uhrazení letošní splátky 35 milionů korun bude městu zbývat splatit ještě 105 milionů korun. Tuto zbývající částku město přefinancuje z nového úvěru, který má podle Adamce výrazně výhodnější roční úrokovou sazbu na úrovni 0,49 procenta.

Pro město bude podle starosty výhodné i to, že první splátku z nového desetiletého úvěru bude platit až v roce 2020. "V letech 2018 a 2019 tak město bude mít k dispozici navíc 70 milionů korun, které by jinak dalo na splátky dosavadního úvěru na stavbu centra UFFO," uvedl. Finanční stabilitu města úvěr 350 milionů korun, který bude splatný v roce 2029, podle Adamce neohrozí. Město je na tom podle něj finančně výrazně lépe než před deseti lety, například daňové příjmy města jsou nyní téměř o 100 milionů korun vyšší.

Peníze z úvěru, našetřených více než 100 milionů korun na účtech města a perspektiva dalšího růstu příjmů umožní podle Adamce městu pokračovat ve velkých investicích i v dalších letech. Hlavními stavbami by podle něj měly být výměny bazénů na venkovním koupališti za nerezové vany a rekonstrukce kina Vesmír.

Loňské rozpočtové hospodaření Trutnova skončilo při příjmech 621 milionů korun a výdajích 543 milionů korun kladným výsledkem 78 milionů korun.

(čtk)