ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Praha opraví dům na Kafkově náměstí

27.06.2017

Praha 27. června - Praha nechá zrekonstruovat dům na Náměstí Franze Kafky v Praze 1, který vlastní. V domě vznikne muzeum Franze Kafky a byty. Rozhodli o tom dnes pražští radní. Ti rovněž vybrali firmu, která práce provede. Vítězem tendru se stala společnost Avers s nabídkovou cenou zhruba 144 milionů korun s DPH. Záměr dnes kritizovala opoziční TOP 09.

"Je to jeden z domů, které byly prázdné nebo ne úplně dobře využívané. Praha má řadu takových budov, snažíme se to napravovat," řekl radní Karel Grabein Procházka (ANO). V domě nyní sídlí část magistrátních úředníků.

Do výběrového řízení se přihlásily dvě společnosti. Práce by měly začít do pěti dnů po podpisu smlouvy a mají trvat 450 dní. Podle Procházky by mohlo vzniknout v přízemí a suterénu muzeum Franze Kafky a ve vyšších podlažích budou byty.

Záměr kritizuje opoziční TOP 09. "Za cenu 144 milionů tam vznikne 14 bytů, jeden tedy v hodnotě deset milionů. To považuji za ostře kontroverzní k prohlášením koalice (ANO,ČSSD a Trojkoalice) o potřebách sociálního a nájemního bydlení. Komu a za jakých podmínek budou tyto byty pronajímány, je ve hvězdách," řekl předseda zastupitelů TOP 09 Václav Novotný.

Mezi další prázdné městské domy patří například blok radničních domů mezi Staroměstským náměstím a Malým náměstím. Část prostor město pronajalo teprve letos. Do roku 2006 tady sídlili magistrátní úředníci, kteří se tehdy přestěhovali do Škodova paláce v Jungmannově ulici.

(čtk)