ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Plzeňští zastupitelé schválili memorandum o stavbě nové galerie

27.06.2017

Plzeň 27. června - Plzeňští zastupitelé schválili návrh memoranda ke stavbě nové regionální galerie. Její vybudování umožní zpřístupnit veřejnosti cenné sbírky Západočeské galerie. Pro nový objekt je blokován pozemek U Zvonu v centru města, který prodá Plzeň kraji za jednu korunu. Na stavbu musí kraj jako investor zajistit 820 milionů korun, řekl ČTK náměstek primátora Pavel Kotas (ČSSD).

Podmínkou je, aby vláda schválila zvýšení rozpočtu kapitoly ministerstva kultury o 480 milionů korun pro léta 2019 až 2022, kdy se má galerie stavět. Kraj pak uhradí 340 milionů. Město dosud zaplatilo čtyři miliony za přeložky sítí a za přípravu napojení technické infrastruktury; kraj dosud investoval 26 milionů. Stavební povolení platí od loňského srpna.

Dohoda, schválená městským i krajským zastupitelstvem, je podle Kotase velmi vyvážená. "Cena pozemků, které do toho město vkládá včetně související infrastruktury, je kolem 30 milionů korun a my si myslíme, že je to dostatečný příspěvek," uvedl. Město převede pozemky ve chvíli, kdy budou peníze od státu připsány na účty kraje a začne se stavět. Ministerstvo kultury projekt podporuje, ale peníze musí převést ministerstvo financí. Zdroje do programu rozvoje regionálních kulturních zařízení se snaží prosadit na ministerstvu financí a na vládě Asociace krajů ČR, která požaduje každý rok miliardu korun.

"Mimořádně kvalitní sbírky jsou desetiletí v depozitářích. Stavba se připravuje už léta. V roce 2009 byla architektonická soutěž, v níž zvítězil projekt navržený studiem Kuba & Pilař architekti," uvedl náměstek primátora Martin Baxa (ODS), který je i náměstkem hejtmana. Západočeská galerie má ve fondu na 10.000 děl v hodnotě přes miliardu korun, ale nemůže je prezentovat veřejnosti. Nová budova má prostor nahradit současné historické objekty, které jsou pro galerii nevhodné. Galerie vlastní například po Národní galerii druhou nejcennější sbírku českého kubismu.

Podle názoru některých krajských zastupitelů by se na stavbě galerie mělo město více finančně podílet. "Velmi dlouho jsme o tom debatovali, a vedení kraje uznalo, že město investovalo kolem jedné miliardy korun do nového divadla a chystáme se dát 100 až 150 milionů korun do nového archivu, teď 20 milionů korun do kulturního domu Peklo a tím to určitě nekončí," uvedl Kotas. Zmínil investice města do zoo a dalších turistických cílů, které mají regionální přesah a Plzeňský kraj na ně výrazně nepřispívá.

(čtk)