ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Spor Plzně a Amádea pokračuje, developer uspěl u soudu

26.06.2017

Plzeň 26. června - Krajský soud v Plzni dnes vrátil spor developerské firmy Amádeus s městem Plzní k prvoinstančnímu Okresnímu soudu Plzeň-město. Pražská společnost podala předloni v lednu žalobu na město a požaduje náhradu škody za neuskutečněný projekt velkého obchodního centra, které Plzeňané odmítli v referendu.

Podle informací ČTK soud dnes konstatoval, že město má odpovědnost, porušilo své povinnosti a má jednat o výši škody. Současně apeloval na obě strany, aby se pokusily o dohodu.

Město podle mluvčí Evy Barborkové nesouhlasí s dnešním rozhodnutím, které je pro něj překvapivé. Vyčká doručení rozsudku, v němž bude bližší odůvodnění závěrů odvolacího soudu. "Poté se po poradě s právním zástupcem rozhodneme o dalším postupu v řízení. Každopádně budeme zvažovat dovolání k Nejvyššímu soudu," řekla.

"Jsme spokojeni s tím, že krajský soud přijal námitky Amádeus Real vůči rozhodnutí prvoinstančního soudu, jeho rozhodnutí zrušil a vrátil mu věc k novému projednání. Výsledek je zcela v souladu s naším právním názorem," uvedl mediální zástupce Amádea Karel Samec.

Primátor Martin Zrzavecký (ČSSD) ČTK řekl, že město už několik měsíců jedná s developerem o podobě zástavby území po zbořeném domu kultury v centru. Pro plochu mezi ulicemi Americká a Sirková, jejíž částí je pozemek původně určený pro stavbu obchodního domu, se připravuje územní studie, která naváže na loni schválený územní plán. Její součástí bude detailnější definice území. Studie, bez níž nelze území zastavět, byla podle primátora teď dokončená. Pokud bude Amádeu vyhovovat, projekt obchodů přepracuje.

Primátor stále doufá, že Plzeň nebude muset platit požadovaných 1,85 miliardy Kč, protože se nedopustila ničeho, čím by developera poškodila. Amádeaus chtěl v letech 2008 až 2014 postavit objekt za 2,5 miliardy Kč. Výsledky referenda ale zavázaly radnici, aby podnikla všechny kroky proti stavbě. Developer podal žalobu a domáhá se náhrady škody za zmařený projekt a ušlý zisk. Soud začal v září roku 2015.

Zrzavecký je rád, že obě strany spolu od října intenzivně diskutují. Cílem města je zastavět 2,4hektarovou volnou plochu, na níž teď volně parkují auta. Primátor, jeho náměstkové, předseda představenstva investora, právníci a zástupci úřadu určili základní mantinely spolupráce. V pracovní skupině jsou hlavně zástupci městského útvaru koncepce a rozvoje a architekti obou stran.

Stavba měla stát na místě zbořeného domu kultury, převážné na pozemcích Amádea, potřeboval ale okrajové městské parcely. Plzeň na ně v červnu 2013 vypověděla nájemní smlouvu, protože projekt nesplňoval regulační podmínky. Investor tvrdí, že jim vyhověl, ale že některé byly nejednoznačné. Plzeňanům se nelíbilo, že monolitický komplex nebyl rozčleněný.

(čtk)