ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Národní muzeum opraví sídlo etnografických sbírek

22.06.2017

Praha 22. června - Po dokončení rekonstrukce historické budovy na Václavském náměstí plánuje Národní muzeum (NM) opravu Náprstkova muzea. Je posledním z významných objektů Národního muzea, jež dosud neprošel modernizací, jeho stavebně-technický stav i vybavení neodpovídají požadavkům na vystavení a uložení sbírek, řekl ČTK ředitel NM Michal Lukeš. S rekonstrukcí muzea přijde stavba depozitáře, vše se plánuje přibližně na roky 2019 až 2023. Cenu určí výběrové řízení, předběžný rozpočet počítá se 700 miliony korun.

"Plánujeme moderní etnologické muzeum s novými expozicemi mimoevropských kultur včetně vysokého návštěvnického komfortu s moderními technologiemi, veřejným prostorem na nádvoří a s expozicí, která přiblíží založení muzea a příběh Vojty Náprstka, jeho zakladatele," řekl Lukeš.

Staropražský dům U Halánků s pivovarem a vinopalnou koupili v roce 1826 manželé Fingerhutovi, jejichž mladší syn se za několik let proslavil jako cestovatel, mecenáš a vlastenec. Původní německé jméno Adalbert Fingerhut si změnil na Vojtěch Náprstek. Po svém pobytu v USA pivovar na dnešním Betlémském náměstí proměnil na centrum české inteligence.

Šířil osvětu, propagoval emancipaci žen a rozšiřoval za pomoci přátel a cestovatelů z celého světa své etnografické sbírky. K budově pivovaru dal přistavit ještě jednu. Po jeho smrti se muzeum stalo národopisným a po roce 1946 se jeho zaměření orientovalo výhradně na neevropské kultury.

O rekonstrukci Náprstkova muzea rozhodlo vedení NM v roce 2012. Od té doby se opravily elektrorozvody ve dvou patrech, v roce 2014 střecha, krovy a nádvoří. "Máme hotové digitální zaměření budov, stavebně historický průzkum a studii proveditelnosti. Letos bychom měli zahájit přípravné projektové práce," uvedl Lukeš.

Poté, co se postaví depozitář v areálu NM v Horních Počernicích, přestěhují se do něj sbírky Náprstkova muzea a začne rekonstrukce na Betlémském náměstí. "Během této doby budou sbírky procházet restaurováním, kurátoři budou pracovat na přípravě nových stálých expozic. Již nyní máme představu o obsahu nových expozic," uvedl Lukeš.

V depozitáři budou soustředěny všechny sbírky včetně odborných pracovišť. Plocha expozic v budovách na Betlémském náměstí se zvětší zhruba o třetinu, budou zabírat asi 2000 metrů čtverečních. Plocha nových depozitářů v Horních Počernicích je plánována na 4600 metrů čtverečních.

V Náprstkově muzeu je dnes vystaven zlomek jeho sbírek, pouze předměty z Austrálie a Oceánie. Ostatní se zatím zrušily, byly starší přes 30 let, neodpovídaly bezpečnému vystavení a ochraně předmětů.

(čtk)