ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Kraj chce obnovit hospodářský dvůr v Rymicích

20.06.2017

Zlín 20. června - Zlínský kraj chce obnovit hospodářský dvůr v Rymicích na Kroměřížsku, který je kulturní památkou. Vzniknout by v něm měl archeologický a etnografický depozitář Muzea Kroměřížska i etnografická expozice, chybět nebude zázemí pro návštěvníky. Projekt si vyžádá téměř 120 milionů korun, kraj chce získat peníze z Integrovaného regionálního operačního programu, dotace by mohla činit až 90 procent, řekl dnes novinářům hejtman Jiří Čunek (KDU-ČSL).

Hospodářský dvůr tvoří stavba s několika křídly, vzhledem ke špatnému stavu se využívá pouze jedno křídlo jako provizorní sklad dřeva pro restaurování historických památek Muzea Kroměřížska.

Zlínský kraj podle Čunka vlastní asi dva tisíce krabic movitých archeologických nálezů pozcházejících ze záchranného archeologického výzkumu při budování silniční a dálniční sítě v kraji. Krabice jsou provizorně uloženy v Archeologickém centru Olomouc, uložení je sjednáno na dobu určitou. "Současná situace tak není dlouhodobě udržitelná. Pro jejich uložení hodláme využít právě prostor revitalizovaných budov hospodářského dvora v Rymicích," řekl Čunek.

V jednom křídle by měl vzniknout etnografický depozitář a konzervátorská dílna, ve druhém vstup do areálu, pokladna a etnografická expozice nazvaná Od klásku ke kvásku, která bude přibližovat proces setí a sklízení obilí, jeho zpracování na mouku a pečení chleba. Třetí křídlo bude sloužit jako archeologický depozitář. Práce by měly začít v roce 2019, trvat by měly do konce roku 2020.

(čtk)