ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Brno schválilo nová pravidla pronájmu bytů

20.06.2017

Brno 20. června - Brněnští zastupitelé dnes i přes výhrady opozice schválili nová pravidla pro pronájem bytů, která začnou platit na podzim. Stanoví minimální cenu u nových nájemníků, což v některých městských částech bude znamenat zdražení. Současných nájemců se zvýšení cen nedotkne. Město krok zdůvodňujě tím, že peníze jsou třeba na opravy bytů a stavbu nových. Krom toho pravidla zavedou jednotnou cenu ve startovacích a sociálních bytech, elektronické podávání žádostí i povinnost nájemníků nahlásit si v Brně trvalé bydliště. Brno spravuje bezmála 30.000 bytů.

Zhruba po hodinové debatě mezi zastupiteli zvedlo pro návrh ruku 30 z nich, nikdo nebyl proti a 15 se zdrželo. Pro hlasovala koalice ANO, Žít Brno, KDU-ČSL, Strana zelených a TOP 09. Výhrady měli zastupitelé z ČSSD nebo KSČM. Vadilo jim například, že bude dvojí cena u stejného bytu. Starosta městské části Černovice Pavel Blažík (ČSSD) přišel na zastupitelstvo navrhnout, aby si cenu nájemného určovaly samy městské části, které mají většinu bytů ve správě. Jeho návrh ale neuspěl.

Každá z 29 městských částí bude mít jinou cenu. Pohybovat se bude od 70 do 90 korun za metr čtvereční, nyní je až na výjimku ve Vinohradech nájemné od 60 do 100 korun za metr čtvereční. "Některé městské části ho už nyní mají vyšší, než bude naše stanovená minimální míra. Někde se tedy nájemné novým lidem nezvedne," uvedl primátorův náměstek Petr Hladík (KDU-ČSL).

Nejvýrazněji, zhruba na dvojnásobek, se zvýší ve Vinohradech, kde je cena 43 korun za metr čtvereční. Podle Hladíka je mnohem nižší, než kolik je potřeba získat na údržbu domů a opravy. "Nájemné v městských bytech bude nadále o polovinu levnější než tržní nájemné, kde je cena od 120 do 210 korun za metr čtvereční. Chceme ale také z vybraného nájmu byty rekonstruovat a stavět nové, abychom mohli reagovat na výstavbu v soukromém sektoru. Chceme mít nadále 15 procent z celkového bytového fondu," řekl Hladík. Podle něj se změní i to, že bude město nabízet pouze opravené byty, což nyní nebylo.

Další novinkou je jednotné snížené nájemné 57 korun za metr čtvereční u bytů sociálních, startovacích, pro seniory a bezbariérových. U bytů pro seniory se cena v Brně pohybuje od 29 do 75 korun a podle Hladíka to způsobuje převis poptávky po místech v levnějších zařízeních. Městské části budou moct díky pravidlům jakýkoliv byt označit jako startovací pro mladou rodinu. Nyní má startovací byty jen magistrát.

Zlepšit se má i systém výběru nájemců. Městská část bude moct vyvěsit informaci o bytu na webu a zájemci se budou moct hlásit. Noví nájemníci budou mít povinnost přihlásit se k trvalému pobytu v Brně. Podle Hladíka žijí ve městě desítky tisíc lidí bez trvalého pobytu, a proto město přichází o peníze z rozpočtového určení daní, za které by mohlo opravovat chodníky, postavit stadion a podobně.

Lidé budou moct zasílat žádosti o byt i elektronicky, což dosud rovněž nebylo možné. Město zavede také informační systémy, díky nimž bude možná výměna bytů a město bude mít i evidenci nemovitostí s informacemi o stavu bytů a potřebných opravách.

(čtk)