ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Brněnští zastupitelé zrušili cenovou mapu stavebních pozemků

20.06.2017

Brno 20. června - Brněnští zastupitelé dnes zrušili k 1. září cenovou mapu stavebních pozemků. Podle primátora Petra Vokřála (ANO) sloužila dříve pro orientaci obyvatel i města, ale lidé už se dnes orientují díky realitnímu trhu a město podle znaleckých posudků. Vokřál uvedl, že rozdíl cen tržních a uvedených v cenové mapě činil problémy v domluvě. Primátorův náměstek Richard Mrázek (ANO) označil mapu za spíš matoucí než přínosnou.

Pro zrušení hlasovalo všech 48 přítomných zastupitelů, nikdo nebyl proti a nikdo se nezdržel. Cenová mapa stavebních pozemků byla podle Vokřála potřebná především v devadesátých letech minulého století, když začaly převody nemovitostí. "Město si chtělo udělat názor na to, jaká je v lokalitách tržní cena. To už je dnes dávno překonané. Když někdo něco prodává, orientuje se na realitním trhu. Když něco prodává město, nechává i vypracovat znalecký posudek," uvedl Vokřál. Mapa navíc oceňuje jen stavební pozemky, jiné nezohledňuje.

Se zrušením souhlasí i opoziční zastupitel Oliver Pospíšil (ČSSD), podle kterého vzniká cena v mapě z koeficientů určených vyhláškou ministerstva financí. "Slouží však pro daňové účely a jen u určitých nemovitostí, protože nekoresponduje s trhem. Lidem to jenom motá hlavy a pro město k výkupům nebo směnám to taky moc nemá význam," doplnil Pospíšil.

Města nemají povinnost cenovou mapu stavebních pozemků zpracovávat. Podle brněnského magistrátu je má v současnosti zhruba desítka měst v České republice. Podle ministerstva se musí cenová mapa aktualizovat, což je podle Brna zbytečný proces. Města, která cenovou mapu nemají, postupují podle zákona o oceňování majetku a jeho prováděcí vyhlášky.

(čtk)