ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Praha předala Šlechtovu restauraci firmě k rekonstrukci

19.06.2017

Praha 19. června - Vedení Prahy dnes předalo firmě Pracom staveniště Šlechtovy restaurace ve Stromovce. Odstartovala tím kompletní rekontrukce, na kterou budova čekala asi 40 let. Kompletně budou zrekonstruovány vnitřní i vnější prostory, stavebníci přistavějí technické křídlo a bude obnovena restaurace. Rekonstrukce potrvá 22 měsíců a vyjde na 123 milionů korun s DPH.

Stavbu čeká kompletní rekonstrukce. "V případě historické budovy se bude jednat v podstatě o vybudování repliky," řekl radní Jan Wolf (KDU-ČSL/Trojkoalice). Uvnitř budou restaurovány historické prvky včetně stropní fresky Apollóna s Venuší nebo umělá krápníková jeskyně, v níž bývala plastika Poseidona. Velký sál bude nově variabilní, aby se dal přizpůsobit jednotlivým akcím. Původní plány počítaly i se zasklením atria, což se nakonec dělat nebude.

Přístavba vznikne při pohledu na restauraci vpravo. "Co se týká dostavby pravého křídla restaurace, tak to bude novodobé. Důvod je jednoduchý, neboť současné hygienické podmínky jsou přísné a původní stavba jim nevyhovuje," řekl Wolf. V novostavbě bude technické zázemí, kuchyně a toalety pro veřejnost.

V budoucnu by měla mít Šlechtova restaurace jednoho najatého provozovatele, kterého buď magistrát, nebo Praha 7 najdou ve výběrovém řízení. Radnice Prahy 7 pak podle Wolfa navíc nechá obnovit zmizelý altánek, který stával mezi kaštany v sousedství restaurace.

Vedení města schvalovalo vítěze tendru nadvakrát, protože proti prvnímu výběru se odvolali dva další účastníci soutěže. Výběrová komise v obou případech vybrala Pracom.

Oprava památky měla původně vyjít na čtvrt miliardy korun. Původní nákladný projekt ale dostal architekt za úkol zjednodušit. Ubude tak schodišť, výtahů i sociálního zařízení.

Šlechtova restaurace, dříve známá pod jménem Královská dvorana, je kulturní památkou. Jméno nese po posledním majiteli Václavu Šlechtovi. Její nejstarší část pochází z konce 17. století, objekt byl dostavěn v polovině 19. století.

(čtk)