ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Werichova vila má kolaudaci, nadace Medy Mládkové převzala klíče

16.06.2017

Praha 16. června - Werichova vila na pražské Kampě byla dnes po mnohaleté rekonstrukci zkolaudována. Nadace Jana a Medy Mládkových obdržela od Prahy 1 klíče. ČTK to sdělila Petra Hrubá. Slavnostní otevření vily, ve které žil do roku 1980 herec a dramatik Jan Werich, se chystá na 30. června. Původně se měla otevírat dnes, termín byl posunut právě kvůli zdržení kolaudace. V roce 2002 vilu poničily povodně.

V sobotu v 10:00 ve vile odstartuje dvoudenní kulturní festival, kterým bude činnost vily zahájena symbolicky.

Dům bude provozovat Museum Kampa - Nadace Jana a Medy Mládkových. Ve vile vznikne společensko-kulturní centrum. Plánována je stálá expozice věnovaná Werichovu životu, připomene také Osvobozené divadlo, Jiřího Voskovce a Jaroslava Ježka nebo válečný konflikt v Evropě. Vedle Wericha bude vila připomínat i další osobnosti, které v ní žily, například filologa a národního buditele Josefa Dobrovského nebo básníka Vladimíra Holana.

Praha 1 za dvouletou opravu vily zaplatila zhruba 35 milionů korun. Radnice hledala využití pro vilu dlouho. Nadaci Jana a Medy Mládkových ji chtěla půjčit už v roce 2008 za 23,8 milionu korun a nadace měla vilu opravit na své náklady. Nové vedení po volbách v roce 2010 ale smlouvu nepodpořilo. O novém využití vily hlasovali i občané, nejvíc jich podpořilo projekt Musea Kampa. Dalšími uchazeči o pronájem byl projekt Post Bellum a Nadace Charty 77.

Vila stojí nedaleko Lichtenštejnského paláce na Kampě. Pochází z počátku 17. století a původně v ní byla koželužna. Werich v ní žil se svou rodinou od roku 1945 až do své smrti v roce 1980.

(čtk)

REPORTÁŽ O REKONSTRUKCI VILY NALEZNETE ZDE: