ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Praha 2 vydražila 12 bytů za téměř 102 milionů korun

13.06.2017

Praha 13. června - Radnice Prahy 2 v pondělní veřejné aukci prodala soukromníkům 12 bytů ve svojí správě za celkovou částku 101,85 milionu korun. ČTK to sdělila mluvčí městské části Martina Klapalová. Aukce se zúčastnily stovky lidí. Městkou část za provedení aukce kritizuje Komora dražebníků ČR (KDČR).

Nejdražší byt na Masarykové nábřeží přinesl do pokladny městské části 18,3 milionu korun, za nejlevnější v Rubešově ulici zaplatil kupec 4,35 milionu. Radnice byty formou veřejné dražby privatizovala už loni v září, kdy tak odprodala osm jednotek.

Podle místostarosty Prahy 2 pro správu majetku Michaela Grundlera (TOP 09) byl letos zájem kupců velký. "Zúčastnily se stovky lidí, prodaly se všechny byty, a to minimálně za dvojnásobek vyvolávací ceny," uvedl místostarosta a doplnil, že v pořádání prodeje volných bytů formou aukce v prostoru historického sálu Novoměstské radnice bude Praha 2 pokračovat. Ještě letos se uskuteční další, celkem chce letos radnice odprodat 45 bytových jednotek.

Prahu 2 za aukci napadla KDČR, podle které bez povolení využívá její aukční vyhlášky. Loni pro radnici aukce zajišťoval jeden z jejích členů. "Aukce jsou vyhlášeny aukčními vyhláškami, které jako autorské dílo jsme vytvořili pro naše aukce v září loňského roku. Navíc organizátorem aukcí je nějaká fyzická osoba, která není ani dražebníkem," uvedl v prohlášení ředitel KDČR Tomáš Bláha. Reakci městské části ČTK shání.

Magistrát nyní spravuje téměř 9000 bytů, dalších zhruba 26.000 mají na starosti radnice. Privatizace bytového fondu pokračuje. Podle loňské analýzy KPMG po roce 1991 přešlo do vlastnictví Prahy 194.000 bytů, fond tedy od té doby klesl na zhruba 18 procent výchozího stavu.

(čtk)