ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Oprava muzea v Hradci Králové bude trvat rok a půl

13.06.2017

Hradec Králové 13. června - Oprava budovy Muzea východních Čech v Hradci Králové bude stát asi 73 milionů korun a začít by mohla na počátku příštího roku. Hotová by měla být v polovině roku 2019. Po dobu oprav bude muzeum, které zřizuje Královéhradecký kraj, zcela uzavřené. Po rekonstrukci by měla být jako novinka otevřena pro návštěvníky terasa na střeše muzea. Investorem opravy bude město Hradec Králové, kterému budova patří. ČTK to dnes sdělil mluvčí hradecké radnice Petr Vinklář.

Secesní muzejní budova byla postavena podle návrhu architekta Jana Kotěry v letech 1909 až 1912 a patří k nejvýznačnějším stavbám Hradce Králové. V roce 1995 bylo muzeum prohlášeno národní kulturní památkou. Po opravě v budově vzniknou nové výstavní prostory, část z nich bude nově spravovat přímo město. Z terasy u kopule na střeše bude nový výhled na část centra města podél labského nábřeží.

Dnes radní města doporučili zastupitelům vypsat výběrové řízení na dodavatele oprav. "V tuto chvíli má město zpracovanou dokumentaci pro stavební povolení na rekonstrukci muzea, o které budeme žádat ještě v červnu," uvedl náměstek primátora pro investice Jindřich Vedlich (TOP 09). Po získání stavebního povolení bude město žádat o dotaci z evropského programu ITI hradecko-pardubické aglomerace. Výše dotace může dosáhnout až 90 procent. Výslednou cenu oprav určí výběrové řízení.

Stavbaři na budově také opraví nebo vymění okna, udělají rekonstrukce vitráží a restaurování obložení, ve kterém jsou okna vsazena. Obnovou projde i omítková a cihlová fasáda, restaurátoři odborně ošetří sádrové a štukové omítky, kašnu, rampy, schodiště a sochy. Na rekonstrukci budovy muzea by pak měla navazovat obnova přilehlého parčíku za objektem u Kotěrovy ulice.

Hradecká radnice investovala do oprav muzea již v minulosti, například v květnu 2002 se muzeum otevřelo po tříleté rekonstrukci za více než 70 milionů korun. O dva roky později restaurátoři za dva miliony korun opravili dvě keramické sochy.

(čtk)