ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Developeři: Ceny bytů odpovídají situaci

13.06.2017

Praha 13. června - Ceny bytů v Česku odpovídají aktuální situaci na trhu, v budoucnu by se navíc měly hlavně v Praze přibližovat západní Evropě. Uvedli to developeři, které dnes ČTK oslovila. Analytici naopak považují aktuální ceny spíše za nadhodnocené. Reagovali tak na zprávu ČNB, že ceny bytů v ČR jsou mírně nadhodnocené a růst úvěrů na jejich pořízení není dlouhodobě udržitelný. ČNB proto poskytování úvěrů dále zpřísnila. Developeři zásahy centrální banky považují většinou za zbytečné.

"Ceny bytů v současnosti odpovídají situaci na trhu, kde výrazně převyšuje poptávka nad nabídkou. Důvodem je výrazně omezené povolování nové výstavby," uvedl majitel Central Group Dušan Kunovský. Omezení, které zavádí ČNB, podle něj výrazně zhorší dostupnost bydlení. "ČNB svou aktuální restriktivní politikou v oblasti hypotečního bankovnictví jednoznačně směřuje k velmi přísným podmínkám pro bonitu žadatelů o hypoteční úvěry. Je přitom diskutabilní, zda zvolená cesta zvyšování podílu vlastních zdrojů je opravdu tou správnou," doplnil Kunovský.

Podle analytika společnosti Cyrrus Lukáše Kovandy jsou ceny v řadě míst ČR nadhodnocené. Ovšem zpřísňující opatření ČNB nepovažuje za vhodné v tom smyslu, že je iniciuje netržní subjekt. "ČNB se současnými kroky snaží napravovat situaci, ke které sama přispěla, a to zejména svým otálením s ukončením intervenčního režimu. Extrémně uvolněná měnová politika ČNB přispěla v nedávné době ke stlačení úrokových sazeb u hypoték na nejnižší úroveň," dodal Kovanda.

Podle analytika UniCredit Bank Pavla Sobíška sice nelze předejít bublině v cenách nemovitostí se stoprocentní jistotou, ale za pokus to ze strany ČNB stojí. Za rozumný označil krok ČNB ředitel analytické společnosti CEEC Research Jiří Vacek. "Pokud se podíváme na ceny bydlení v Brně a Praze, které společně pokrývají asi tři čtvrtiny všech nových bytů, růst cen je opravdu až nezdravý," doplnil Vacek.

Podle generálního ředitele Ekospolu Evžena Korce ani zdaleka však nelze hovořit o přehřátém trhu. Jak uvedl, česká ekonomika dlouhodobě roste, s tím se zvyšují příjmy lidí a zcela logicky také ceny zboží včetně nemovitostí. "Ty jsou nyní v průměru zcela přiměřené," doplnil Korec.

Centrální bankéři se podle něj pletou do věcí, které řešit vůbec nemusí. "Banky mají vlastní sofistikované nástroje na to, jak posoudit schopnost klienta splácet úvěr. A to jak nyní, tak i v budoucnu. Český bankovní trh patří k nejstabilnějším v EU, což dokládá i stále klesající podíl úvěrů v selhání," sdělil Korec.

Ceny nových bytů v Praze se podle většiny oslovených developerů budou přibližovat cenám ve srovnatelně velkých městech v západní Evropě. Průměrná cena nových prodaných bytů v Praze podle společných statistik Trigemy, Skanska Reality a Central Group loni meziročně vzrostla o 19,5 procenta na 71.567 korun za metr čtvereční. V Mnichově byla vyšší zhruba o 160 procent, ve Vídni a Hamburku o 70 procent, v Berlíně asi o polovinu, plyne z průzkumu poradenské firmy KPMG.

"Praha bude cenovou úroveň v západní Evropě dohánět. Dlouhodobě patří mezi nejbohatší regiony v Evropě, ceny nemovitostí ale tomuto postavení neodpovídají. Předpokládáme, že Praha se dostane na srovnatelnou úroveň k západoevropským městům ne v řádu roků, ale spíše ve střednědobém horizontu jednoho desetiletí," uvedl mluvčí Finepu David Jirušek.

Postupné smazávání cenových rozdílů očekává i ředitel Asociace developerů Tomáš Kadeřábek. "Je obtížné odhadnout, jak rychlý tento proces bude, protože závisí na celé řadě skutečností, které teprve nastanou. Ale obecně lze říci, že Praha díky své atraktivitě má velký potenciál tento rozdíl překonat," řekl.

(čtk)