ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Mezi stavbami Vysočiny je také pyramida v Bohdalově

12.06.2017

Velké Meziříčí (Žďársko) 12. června - Mezi nejlepší stavební počiny na Vysočině za uplynulý rok zařadili odborníci relaxační pyramidu v Bohdalově, Muzeum nové generace na žďárském zámku Kinských a trasy pro pěší vybudované u barokního mostu ve Žďáru nad Sázavou. Čtvrtou akcí oceněnou titulem Stavba roku Kraje Vysočina je projekt umožňující zlepšit čistotu toků v Jihlavě. Odborná komise soutěže Stavba Vysočiny hodnotila 15 nominovaných staveb. Výsledky byly zveřejněny na dnešním setkání ve Velkém Meziříčí.

Muzeum nové generace ve Žďáru nad Sázavou získalo titul za harmonické spojení budovy bývalého pivovaru v areálu zámku Kinských s moderní expozicí. Ve Žďáru nad Sázavou odborníci rovněž ocenili řešení nových lávek přes potok v sousedství zámku, které zohlednilo dominantní vzhled historického kamenného mostu. Investorem této stavby byla tamní radnice.

Pyramida v Bohdalově vznikla jako objekt pro meditaci a relaxaci, do soutěže ji přihlásila společnost Astrál. Odborníci ocenili tesařské provedení 12,6 metru vysoké dřevostavby a její zapojení do krajiny. Pyramida také dostala nejvíc SMS hlasů od veřejnosti.

Jihlavská stavba umožňující snížit znečištění vodních toků ze na dešťových vod získala uznání odborníků za technicky náročné řešení odtoku dešťových vod. V údolí pod mosty v Brněnské a Hradební ulici vznikla retenční nádrž, která je schopná zadržet 1840 metrů krychlových přívalové vody.

Soutěž Stavba Vysočiny - Stavba roku Kraje Vysočina pořádá Spolek Stavba Vysočiny spolu se Svazem podnikatelů ve stavebnictví ČR, Českou komorou autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT) a Krajem Vysočina. V doprovodném programu soutěže byla rozdána ocenění studentským projektům a nejlepším žákům učebních oborů zaměřených na stavebnictví.

(čtk)