ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Karviná chystá modernizaci 30 let starého krytého bazénu

13.06.2017

Karviná 13. června - Karvinský krytý bazén z roku 1987, který slouží k rekreaci i jako zázemí pro sportovce, čeká rozsáhlá rekonstrukce. Městští zastupitelé dnes schválili jeho modernizaci, jejíž cena by se mohla pohybovat až kolem 280 milionů korun. Třicet let starý bazén od své výstavby nebyl zásadně upravován a pravidelně se na něm dělala jen běžná údržba, řekla ČTK mluvčí magistrátu Šárka Swiderová.

"Bazén navíc dnes už neodpovídá tomu, co lidé od takového sportoviště očekávají. Není tam ani moderní zóna pro relaxaci, bazén se skluzavkou nebo brouzdaliště pro děti. Neodpovídá už ani zázemí hlavního bazénu sloužícího také ke sportování dětí z našich škol nebo sportovnímu plaveckému oddílu," popsal důvody chystané opravy investiční náměstek primátora Jan Wolf (ČSSD).

Plavecký areál je výjimečný tím, že hlavní bazén má osm drah o délce 25 metrů a v Česku jsou jen tři podobná sportoviště. Bazén, který je využíván každý den, už je opotřebovaný a podle vedení správy sportovních zařízení by bez potřebné rekonstrukce hrozilo v nejbližších letech i jeho uzavření.

"Počítáme s celkovou modernizací a také dostavbou areálu dle současných potřeb a trendů, vybudovány budou nové sportovně-relaxační zóny, zázemí a samozřejmě také vzduchotechnika a systém čištění vody se samostatnými jímkami pro každý bazén, což umožní i regulaci teploty vody v závislosti na potřebách samotných zákazníků," uvedl Petr Dyszkiewicz, ředitel společnosti STaRS, která sportoviště provozuje.

Velký bazén s osmi drahami i menší bazén pro neplavce budou kompletně opraveny a v plánované přístavbě vznikne malý rekreační bazén a brouzdaliště pro děti, přibudou také relaxační zóny včetně vířivky. Venku pak budou nová parkoviště.

Loni město dokončilo modernizaci městského fotbalového stadionu. Přestavbu plaveckého areálu zřejmě bude muset uhradit z vlastních prostředků, protože na obdobnou stavbu nejsou dotace. Město má ale na rezervních účtech zhruba 700 milionů korun.

Město má hotový projekt a chce zahájit přípravné práce tak, aby mohla být vyhlášena soutěž na dodavatele. Očekává, že soutěží by se výsledná cena přestavby mohla snížit.

Ročně velký bazén navštíví zhruba 80.000 lidí. K tomu má město k dispozici ještě menší výcvikový v jedné ze základních škol v okolí. Konají se tam plavecké kurzy a výuka, ročně tam přijde asi 24.000 dětí. Nový projekt proto počítá s kapacitou přes 100.000 návštěvníků ročně.

(čtk)