ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Central Group chce u nádraží na Žižkově začít stavět za dva roky

13.06.2017

Praha 13. června - Developerská společnost Central Group chce svůj projekt Parková čtvrť severně od Nákladového nádraží Žižkov v Praze začít stavět v roce 2019. Urbanistickou koncepci vytvořil architekt Jakub Cigler, na konečné podobě se bude podílet dalších šest ateliérů. Na tiskové konferenci to dnes sdělil majitel Central Group Dušan Kunovský. V projektu za zhruba devět miliard korun chce postavit 2100 až 2600 bytů, park a školku.

Central Group chce zapojit veřejnost do rozhodování o tom, jaké vzniknou v lokalitě obchody, služby a restaurace nebo jak bude vypadat nový park o rozloze 14.000 metrů čtverečních. Finální podoba by podle Kunovského měla být známa v září.

Celkově má pozemek rozlohu 128.000 metrů čtverečních, což zhruba odpovídá ploše tří Václavských náměstí. Central Group ho loni v létě koupil od britské firmy Discovery Group. Ta měla přibližně na polovinu pozemku vydané územní rozhodnutí na obchodně kancelářský komplex. Central Group chce požádat o změnu územního rozhodnutí. Sousední pozemek s památkově chráněnou budovou nákladového nádraží vlastní společnost Sekyra Group.

Podle architekta Ciglera počítá koncepce veřejného prostoru projektu se zelení, vodními lagunami a mosty v hlavní pěší ose, stromořadím v ulicích nebo zelení ve vnitroblocích. Na okraji parku má vzniknout mateřská škola, spádová pro celé okolí. Central Group ji chce převést do vlastnictví městské části.

V okolí nákladového nádraží Žižkov loni Central Group dokončil projekt Residence Garden Towers se 700 byty. Letos v sousedství koupil sídlo společnosti Cetin s okolními pozemky o rozloze 40.000 metrů čtverečních.

Největšími developery v Praze jsou Central Group, Finep a Skanska Reality. Finep letos mimo jiné pokračuje ve stavbě Britské čtvrti ve Stodůlkách, Prosek Parku, Malého háje ve Štěrboholech, Nad přehradou v Hostivaři a Harfa Parku ve Vysočanech. Chce otevřít nové projekty na Barrandově a v Hodkovičkách. Skanska Reality stejně jako loni prodává byty ve čtvrti Botanica v Jinonicích a Port Karolína v Karlíně. Navíc koupila od firmy Codeco UK za 841 milionů korun pozemek blízko metra Kolbenova v pražských Vysočanech. Podle médií zde chce postavit tisíc bytů.

(čtk)