ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Archeologové našli při opravách domu torzo brány ze 13. století

12.06.2017

Praha 12. června - Základy brány patřící ke středověkému opevnění z 13. století našli archeologové pod domem Na Kocandě u Palachova náměstí. ČTK o tom dnes informovala Šárka Máchová z Muzea hlavního města Prahy. Jeho archeologové v domě, který léta chátral, provádějí záchranný výzkum. Nyní se činžovní dům rekonstruuje.

Nález archeologů je podle Máchové jedinečný, protože poprvé dokládá nejen polohu brány staroměstského opevnění v celém půdorysu, ale zachovalo se i torzo její konstrukce.

Průchod hradbou je v těsném sousedství dnešní Kaprovy ulice a směřuje ze Starého Města k tehdejšímu frekventovanému brodu na malostranském Klárově, uvedla. Podle písemných pramenů se brána nazývala u sv. Valentina podle blízkého románského kostela.

V loňské etapě výzkumu archeologové objevili v podzemí domu hradební zeď, dochovanou ve výjimečně souvislé délce více než 26 metrů. Hradba, pocházející z poloviny 13. století, v místě vedla kolem břehu Vltavy, byla silná až 1,9 metru. Dochovala se až do výšky téměř dvou metrů.

Vzácně dochované relikty staroměstského opevnění včetně torza brány zůstanou podle Máchové zachovány v podzemí rekonstruovaného domu.

Neorenesanční nájemní dům Na Kocandě byl postaven na konci 19. století. Od konce 90. let minulého století patřil italskému vlastníkovi, který chtěl dům původně zrekonstruovat, v parteru zřídit prodejny a v patrech administrativní prostory a byty. Rekonstrukce ale nezačala, v roce 2003 podal investor žádost na změnu využití, a to na zařízení hotelového typu. S tím nesouhlasili památkáři, ani ministerstvo kultury.

Vlastník pak objekt prodal a dům, který je kulturní památkou a součástí pražské památkové rezervace, léta chátral. Nyní jej majitel rekonstruuje, několik dní září novou fasádou. S dokončením stavby se počítá do konce roku.

(čtk)