ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Počet zahájených staveb bytů do května vzrostl o 22 procent

07.06.2017

Praha 7. června - Stavební firmy v Česku do konce dubna zahájily stavbu 2313 bytů v bytových domech, meziročně o 22 procent více. V Praze, kde byla bytová výstavba největší, počet těchto staveb meziročně vzrostl o 28 procent na 637. Počet zahájených staveb rodinných domů vzrostl o necelou pětinu. Vyplývá to z dnešních údajů Českého statistického úřadu.

Největší podíl zahájených staveb bytových domů připadal na Prahu s podílem 27,5 procenta. Následovaly Olomoucký (17,6 procenta), Jihomoravský (16,3 procenta) a Plzeňský kraj (10,5 procenta).

"Výstavba bytů zůstává navzdory pozitivnímu trendu stále daleko za možnostmi a především za poptávkou. Administrativní překážky i nadále brzdí výstavbu bytů a rodinných domů v rychlejším růstu a přispívají tak k soustavnému zdražování nemovitostí a nájmů na realitním trhu. Nedostatek bytů pak pouze šroubuje ceny nahoru a omezuje dostupnost bydlení především ve velkých městech," uvedl analytik ČSOB Petr Dufek.

Například v Praze podle údajů developerských společností Trigema, Skanska Reality a Central Group ke konci prvního čtvrtletí vzrostly ceny nových bytů v meziročním srovnání průměrně o 19,2 procenta na 72.131 korun za metr čtvereční. Developeři zde v prvním čtvrtletí prodali 1350 nových bytů s vydaným územním rozhodnutím, meziročně o 15,6 procenta méně. Zásoba dostupných bytů klesla meziročně o 34,3 procenta na 3450.

Meziroční růst zahájených staveb nových bytů v Praze o 28 procent je způsoben především nízkou srovnávací základnou. Loni se v hlavním městě do konce dubna začalo stavět 498 bytů, což byl nejmenší počet za posledních 12 let. "V Praze se povolují převážně jen malé rezidenční projekty. Podle údajů ČSÚ připadá za první čtyři měsíce v průměru necelých 5,5 bytu na jeden rezidenční projekt, ať již bytových nebo rodinných domů. Ještě před dvěma lety to bylo téměř 19,5 bytu na projekt," doplnil předseda představenstva Central Group Dušan Kunovský.

Počet nově rozestavěných rodinných domů ke konci dubna meziročně vzrostl o 18,4 procenta na 5068. Nejvíce jich připadalo na Středočeský (25,4 procenta), Jihomoravský (12 procent), Moravskoslezský (deset procent) a Jihočeský kraj (sedm procent). Podíl Prahy nepatrně vzrostl na tři procenta.

Spolu s dalšími kategoriemi, jako jsou nástavby, vestavby a penziony, začali jednotlivci a stavební firmy do konce dubna stavět 9153 bytů, meziročně o 17,7 procenta více. V porovnání s rekordním rokem 2008 byl jejich počet zhruba o 30 procent nižší.

(čtk)