ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Františka Prášila proslavily Petřínská rozhledna, mosty a paláce

08.06.2017

Praha 8. června - Konstruktéra a autora řady patentů Františka Prášila, od jehož úmrtí uplyne 9. června 100 let, nejvíce proslavila Petřínská rozhledna nebo holešovický Průmyslový palác v Praze. Jako přední odborník na mosty a ocelové konstrukce se podílel také například na stavbě Železničního a Čechova mostu a společnost bratří Prášilů, tehdejší špička oboru nejen v Česku, dodávala konstrukce i pro obytné domy a průmyslové stavby.

František Prášil se narodil 11. září 1845. Po studiích strojního inženýrství na pražské polytechnice pracoval v řídících funkcích v několika podnicích a poté se osamostatnil a v roce 1894 si založil se svým bratry vlastní společnost Bratří Prášilové a spol. - přední odborník na ocelové mostní konstrukce.

Svůj asi nejslavnější projekt na Petřínskou rozhlednu Prášil vypracoval společně s Juliem Součkem. Pod jejich vedením vznikl plán 60 metrů vysoké ocelové věže s půdorysem ve tvaru osmiúhelníku. Secesní budova Průmyslového paláce, kterou navrhl s Bedřichem Münzbergrem, byla první stavbou v Čechách postavenou s použitím montovaných ocelových konstrukcí. K jeho dalším známým stavbám patří také například Staroměstská tržnice.

(čtk)