ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Britský trh s nemovitostmi zpomaluje

07.06.2017

Londýn 7. června - Růst cen domů v Británii byl v květnu nejpomalejší za čtyři roky, nájmy se poprvé za osm let dokonce snížily. Ostrovní trh s nemovitostmi zpomaluje od loňského červnového referenda o vystoupení země z Evropské unie. Vyplývá to z dnešní zprávy britské hypoteční banky Halifax a z údajů britské společnosti HomeLet, která nabízí služby pronajímatelům domů.

Ceny domů se minulý měsíc meziročně zvýšily o 3,3 procenta, nejméně od května 2013. V dubnu rostly o 3,8 procenta, připomíná agentura Reuters. Halifax se ale domnívá, že v příštích měsících ceny domů porostou zase rychleji. Na trh se totiž dostává méně nových a stávajících nemovitostí, než se poptává, úroky jsou stále nízké a zaměstnanost vysoká.

Nájmy se v květnu meziročně snížily o 0,3 procenta, vůbec poprvé od prosince 2009. Průměrná výše nájmu ve Spojeném království je nyní 901 liber (27.200 Kč). O celá tři procenta na průměrných 1502 liber se pak proti minulému roku propadly ceny nájmů v samotném Londýně. Je to nejvýznamnější pokles za posledních osm let.

Květnový index nájmů společnosti HomeLet ukázal, že nájmy se snížily v pěti z 12 britských regionů. Klesající ceny v hlavním městě dává agentura Bloomberg do souvislosti s rostoucí nabídkou nájemních nemovitostí v loňském roce. Domy se hůře prodávají, a tak je majitelé častěji pronajímají.

(čtk)