ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

V Německu chybí milion bytů, odhaduje svaz nájemníků

07.06.2017

Berlín 7. června - Ve spolkové republice chybí asi milion bytů, odhaduje Německý svaz nájemníků (DMB). Bez toho, aby se zvýšilo současné tempo výstavby ze zhruba 275.000 na 400.000 bytů ročně, nebude možné účinně bojovat proti výraznému růstu nájemného v posledních letech, je přesvědčen DMB.

Nájmy rostou v celém Německu, zvláště dramaticky ale ve velkých městech jako jsou Berlín, Mnichov, Hamburk, Kolín nad Rýnem, Frankfurt nad Mohanem nebo Stuttgart, kde za posledních deset let stouply i o desítky procent. V některých čtvrtích Berlína, který se nyní ročně rozrůstá o 60.000 obyvatel, se průměrná cena nového nájmu za tuto dobu dokonce zdvojnásobila.

Koaliční vláda konzervativní unie (CDU/CSU) a sociální demokracie (SPD) se sice pokusila prudce stoupající nájmy zpomalit přijetím takzvané brzdy cen nájmů, zatím ale příliš úspěšná nebyla. V roce 2015 přijatá brzda umožňuje jednotlivým spolkovým zemím omezit ceny nových nájmů v oblastech, kde je napjatá situace na bytovém trhu. Zákon mimo jiné stanoví, že když majitel byt pronajme novému nájemníkovi, může mu účtovat maximálně o deset procent vyšší nájem, než je v místě obvyklé.

Nařízení ale počítá s několika výjimkami. Cenová brzda tak neplatí pro novostavby nebo byty, které prošly rozsáhlou rekonstrukcí. Navíc majitelé nemovitostí, kteří předtím než brzda vstoupila v platnost své byty pronajímali o více než deset procent dráže, než byl běžný nájem v oblasti, ji za tuto cenu mohou pronajímat i nadále.

Přestože brzdu cen nájmů zavedla řada spolkových zemi a v nich asi 330 měst, na zpomalení růstu nájmů se neprojevila. Dokonce podle kritiků přispěla k jejich ještě vyššímu růstu. Řada majitelů nemovitostí totiž výrazně zvýšila nájem těsně předtím, než cenová brzda vstoupila v platnost. Další na ni zase nehledí a počítají s tím, že je velmi složité ji v praxi prosadit.

Sdružení nájemníků proto chce, aby zákon o cenové brzdě nájmů doznal výrazných změn, aby ho bylo možné výrazně jednodušeji prosadit. Každý nový nájemník by podle DMB měl mít snadno možnost zjistit, kolik za byt platil jeho předchůdce.

Vedle změny zákona představil svaz nájemníků v Berlíně i několik dalších požadavků, které by podle něj vedly k pomalejšímu růstu nájmů. "Ročně je potřeba kolem 400.000 nových bytů," je přesvědčen šéf DMB Franz-Georg Rips. Požaduje také navýšení počtu nových sociálních bytů na 80.000 ročně ze současných zhruba 25.000 nebo zdvojnásobení investic do sociálního bydlení na tři miliardy eur ročně (79 miliard korun).

(čtk)