ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Filozofickou fakultu Ostravské univerzity čeká rozsáhlá přestavba

07.06.2017

Ostrava 7. června - Budovu Filozofické fakulty Ostravské univerzity v ulici Čs. legií čeká rozsáhlá oprava přibližně za 60 milionů korun. Půjde o největší investici v dosavadní existenci fakulty. Díky novým interiérům a vybavení by se fakulta měla zařadit mezi špičková pracoviště, řekl dnes ČTK mluvčí univerzity Adam Soustružník. Na přestavbu se univerzitě podařilo získat dotaci 57 milionů korun z EU. Modernizace by měla výrazně ulehčit studium handicapovaným posluchačům.

Podle děkana fakulty Aleše Zářického jsou nynější prostory pro potřeby fakulty nevyhovující. Přestavba objektu by měla začít příští rok v květnu. Část fakulty bude proto z bezpečnostních důvodů uzavřená zhruba 15 měsíců. Po dobu stavebních úprav se výuka přesune na Pedagogickou fakultu v Mlýnské ulici a budova by měla být znovu v provozu od září 2019.

Veškeré investice budou směřovat výhradně na modernizaci interiéru a vybavení, vnější fasáda se opravovala již v roce 2009, kdy byla budova zateplena a byla vyměněna okna. "Zachová si tak svůj historický plášť, pod ním ale vznikne zcela moderní a nadčasový interiér," uvedl Soustružník

Rekonstruovány budou učebny, chodby, studovny, toalety, ale i části dvorního traktu, kam bude na vnější část budovy umístěn výtah a prosklená chodba, které budou finančně nejnáročnější.

"Cílem modernizace je zpřístupnění studia handicapovaným studentům a vytvoření exkluzivního pracoviště, které umožní aplikovat moderní výukové metody," řekl manažer projektu Vítězslav Vilímek. Na fakultě nyní studuje asi dvacet handicapovaných studentů. V plánu je tak třeba i instalace vodicích pásů pro slabozraké. Univerzita očekává, že po modernizaci by se počet takových posluchačů mohl zvýšit, protože bezbariérové přístupy v celé budově umožní rozšíření nabídky studia. Rekonstukcí se proto zvýší kapacita učeben, které budou mít nejmodernější vybavení, stejně jako multimediální učebny či tlumočnické laboratoře.

"Investice poputují rovněž na zakoupení výpočetní techniky pro počítačové učebny, výměnu serverů a elektrorozvodů, topení, instalaci zcela nového mobiliáře a informačního systému, a to vše s ohledem na osoby s postižením," uvedl Soustružník.

Po dokončení přestavby budovy, která je jedním ze tří objektů fakulty, se počítá s renovací budovy v Reální ulici a úpravy by se měly dočkat i prostory někdejší menzy v Poštovní ulici. Modernizaci celého komplexu budov by univerzita chtěla zvládnou do pěti let. Očekává, že celkové náklady by se mohly pohybovat kolem 200 milionů korun.

(čtk)