ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Těšany postaví hasičskou zbrojnici, fasáda bude z plechu

06.06.2017

Těšany (Brněnsko) 6. června - V Těšanech na Brněnsku postaví novou zbrojnici pro dobrovolné hasiče za devět milionů korun. Přispěje na ni ministerstvo vnitra i Jihomoravský kraj, řekl novinářům starosta Miroslav Zborovský (KDU-ČSL). Podle něj bude fasáda z cortenového plechu, který řízeně koroduje. Budova ponese prvky baroka, aby zapadla do centra se zámečkem, barokní kovárnou nebo prvorepublikovou vilou. Práce mají být hotové letos v prosinci.

Sbor dobrovolných hasičů a jeho jednotka sídlí v pronajatých prostorách. "Neodpovídají potřebám. Navíc končí smlouva o pronájmu a majitel neuvažuje o prodeji ani dlouhodobém pronájmu. Proto se obec rozhodla investovat do nové hasičské zbrojnice," uvedl Zborovský.

Od ministerstva vnitra dostane obec dotaci skoro čtyři miliony korun, z kraje skoro tři miliony. Zbylé peníze zaplatí z vlastního rozpočtu. Podle Zborovského obec hospodaří ročně zhruba s osmnáctimilionovým rozpočtem. Na stavbu chce využít vlastní zdroje.

Zbrojnice bude v centru poblíž barokní kovárny, zámečku a prvorepublikové vily. "Originálním prvkem je ocelová fasáda z cortenového plechu, který během dvou až pěti let řízeně koroduje. Koroze neprostoupí celý plech, ale zůstává jen na povrchu. V kombinaci s bílými materiály a sklem to působí velmi zajímavě," popsal starosta.

Autorem projektu je Tomáš Vymětal. "Záměrem nebylo napodobovat budovy v okolí staré několik století, ale vytvořit stavbu, která ponese stopy současné architektury a zároveň bude vhodně doplňovat současné dominanty centra obce," objasnil Vymětal. Podle Zborovského bude budova obsahovat prvky blízké kovárny jako například bílé štíty nebo kovovou fasádu a bude mít i výklenek pro umístění sochy svatého Floriána.

Těšany mají zhruba 1200 obyvatel. Podle Zborovského má sbor dobrovolných hasičů asi 50 členů včetně dětí a jednotka, která vyjíždí k zásahům, kolem deseti členů.

(čtk)