ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Děčín nechá opravit oblíbenou vyhlídku Labská stráž

06.06.2017

Děčín 6. června - Děčín nechá opravit oblíbenou vyhlídku Elbwarte - Labská stráž. Vzniknou nové přístupy a zábradlí u altánu se železobetonovou kupolí. Stavební práce v lesoparku Kvádrberk by mohly začít v létě. ČTK to řekla mluvčí města Markéta Lakomá.

Vyhlídková věž není zapsaná na seznamu památek, je ale stavebně zajímavá. Postavena byla původně celá z pískovce. "Kupole byla původně také z kamenů, krátce po postavení však uhodil do altánu blesk a nová vznikla z železobetonu, což byla tehdy v roce 1890 úplně nová technologie," řekl dnes ČTK děčínský historik Petr Joza, který se před lety podílel na projektu na obnovu věže.

Oprava nebude technologicky úplně jednoduchá. Bílý pískovec se bude muset dovážet ze Saska a zároveň se musí vyspravit konstrukce. "A hlavně je to uprostřed lesa, kam nevede silnice," poznamenal Joza. Vybraná firma musí umět pracovat s pískovcem, dopravit se na místo a pracovat i v okolí. "Bude s tím spousta práce, ale bude to moc hezké. Je to takový klenot lesoparku Kvádrberk, kam chodí spousta lidí, protože je to nejbližší příměstský park," zdůraznil Joza.

Místo je výjimečné díky výhledu na údolí Labe a další strany, i proto si ho tehdy stavitelé vybrali. Autorem díla je stavitel Hönig, který s místním spolkem vyhlídku také vybudoval. Právě oni se rozhodli použít novou technologii na kupoli. "Byla to lehká konstrukce proti kupoli z kamenů, je to vzdušnější a udělali to tak kvalitně, že to tam stojí dodnes," zmínil historik.

Spolek udržoval altán do doby své existence, tedy do roku 1938. V 50. letech minulého století utrpěla stavba značné újmy a do oprav od té doby nikdo neinvestoval.

Děčín nyní vypsal veřejnou zakázku, nabídky radnice přijímá do 19. června. Předpokládaná celková hodnota je 1,3 milionu korun bez DPH. Stavba má trvat 85 dnů od předání staveniště. "Altán není vedený jako kulturní památka, ale ta síla spočívá v místě, výhledu a využití, spousta lidí má to místo ráda, proto má cenu se tomu věnovat," dodal historik.

(čtk)