ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

V Telči chce iniciativa zastavit bourání starého hotelu u nádraží

05.06.2017

Telč (Jihlavsko) 5. června - V Telči chtějí aktivisté zastavit bourání bývalého hotelu u vlakového nádraží, v němž byla později restaurace Na Růžku. U budovy se secesními prvky z roku 1903 začali dělníci minulý čtvrtek rozebírat krytinu a střešní latě. Členové iniciativy Nechte Růžek žít požádali místní stavební úřad o zastavení prací. Uvádějí, že ministerstvo kultury zahájilo 31. května řízení o prohlášení hotelu kulturní památkou. ČTK o tom dnes informoval Vladimír Sequens z iniciativy.

Budova patří soukromé firmě, dřív se mluvilo o tom, že by v místě hotelu mohl vzniknout supermarket. Demoliční výměr na bývalý hotel byl vydán asi před dvěma lety. Od zahájení řízení na ministerstvu kultury je však podle iniciativy vlastník povinen stavbu chránit a nakládat s ní jako s památkou, jinak mu hrozí pokuta do dvou milionů korun. Přes rozebrání části střechy se podle Sequense dá budova provizorně zakrýt a tím zachránit. "Ta střecha se dá ještě docela dobře zajistit, protože tam zůstal nosný krov," uvedl.

Zahájení řízení o prohlášení někdejšího hotelu za nemovitou kulturní památku ČTK potvrdila Ilona Ampapová, mluvčí telčského pracoviště Národního památkového ústavu (NPÚ). Pracoviště o tom dostalo vyrozumění 1. června.

První červnový den bylo doručeno vyrozumění o zahájení správního řízení také vlastníkovi objektu, sdělila ČTK mluvčí ministerstva kultury Simona Cigánková. K památkovým hodnotám bývalého hotelu se teď kromě NPÚ v Telči budou vyjadřovat příslušné orgány státní památkové péče, tedy městský úřad Telč a krajský úřad. Dobu trvání řízení ani výsledek ministerského rozhodnutí podle mluvčí nelze dopředu předjímat.

Hotel vznikl v souvislosti s budováním železnice, navazuje na styl architektury za ním stojící nádražní budovy. "Budova hotelu se od samého počátku významně spolupodílela na postupném formování genia loci svého okolí," uvádí iniciativa na webu.

Záměr bourání hotelu se nelíbil telčské radnici ani tamním památkářům, vydání demoličního výměru ale nakonec nedokázali zabránit. Záležitostí se úředníci města nyní zabývají od pátku.

Iniciativa Nechte Růžek žít bojuje proti bourání hotelu od minulého roku. Jeho happeningu loni v květnu se zúčastnilo osm desítek lidí. Petiční archy podle údajů iniciativy následně podepsalo 876 lidí a dalších 288 jich petici podpořilo na internetu.

(čtk)