ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Zámek ve Světlé nad Sázavou má opravenou barokní fasádu

05.06.2017

Světlá nad Sázavou (Havlíčkobrodsko) 5. června - Fasáda barokního východního křídla zámku ve Světlé nad Sázavou na Havlíčkobrodsku prošla kompletní rekonstrukcí. Projektové a přípravné práce začaly loni, stavbaři na zámku pracovali od března do konce května. Na podzim po skončení hlavní turistické sezony budou opravy zámku pokračovat. ČTK to dnes řekla majitelka zámku Helena Degerme.

Oprava fasády stála několik milionů korun. Většinu uhradili vlastníci zámku, dotaci získali od ministerstva kultury, Kraje Vysočina a světelské radnice. Na podzim po skončení hlavní sezony budou restaurovány dvě barokní sochy nad průjezdem do nádvoří a pět erbů na barokní fasádě. Začne také záchrana stropu Rytířského sálu, který je teď v havarijním stavu. Opravy se letos dočká rovněž polovina fasád na nádvoří. "V příštím roce se opravy vnitřních fasád dokončí, v další fázi proběhne oprava skleníku," řekla Degerme.

Opravám a restaurování světelského zámku se jeho majitelé věnují několik let. Loni nechali zrekonstruovat západní empírovou fasádu, na níž pak byla odhalena replika erbu rodu Salm-Reifferscheidtů. "V příštím roce nás čeká náročná rekonstrukce severní fasády směrem k řece, která je nejvíc poškozená," dodala Degerme.

Světelský zámek nabízí turistům čtyři prohlídkové okruhy. V průběhu června bude pro návštěvníky nově připravena expozice dioramat s modely aut a s papírovými modely českých a slovenských hradů a zámků. Třetí část expozice je věnovaná panenkám a medvídkům. "Pro dětské návštěvníky jsme letos jako jediná památka v ČR připravili takzvanou únikovou hru s tématem starořeckých bájí," uvedla Degerme. Na zámku se pravidelně koná také řada kulturních akcí. Zájemci je najdou na webu. Na světelský zámek loni zavítalo přibližně 10.000 návštěvníků.

Historie světelského zámku sahá do středověku, kdy Štěpán ze Šternberka nechal v roce 1393 vystavět na levém břehu řeky Sázavy gotickou tvrz chráněnou příkopy. V roce 1821 přešel zámek do majetku rodu Salm-Reifferscheidtů, kteří si v roce 1869 přizvali k přestavbě svého sídla vídeňského architekta Svatoše, jehož úkolem bylo upravit zámek s ohledem na původní umělecké slohy. Přestavbou tehdy zámek získal svou dnešní podobu.

Na počátku 20. století se na zámku usídlila Pozemková banka. Během druhé světové války v něm byla německá posádka. Od roku 1949 v budově až do roku 2011 působila střední zemědělská škola. Hlavním cílem současných majitelů, kteří zámek převzali v roce 2013, se stala záchrana kulturní památky a její zpřístupnění veřejnosti.

(čtk)