ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Před 35 lety otevřeli v Brně víceúčelovou halu Rondo

03.06.2017

Praha 3. června - Při zahájení mistrovství světa v kuželkách byla před 35 lety, 4. června 1982, otevřena brněnská hala Rondo, dnes známá hlavně jako domov hokejistů Komety Brno. Týdenní klání završilo finále jednotlivců, které vyhráli maďarský závodník Béla Csányi a jugoslávská reprezentantka Biserka Permanová. Sportovní stánek na břehu Svratky se přitom rodil velmi dlouho a i díky kuželkářskému šampionátu se podařilo získat peníze, potřebné na dokončení "největší stavby Z v Brně".

"Jen díky kuželkám jsme dostali finanční podporu a halu dostavěli," vzpomínal její architekt Ivan Ruller, který se podílel i na modernizaci haly v roce 2010. Základní kámen Ronda byl položen už v roce 1972, výstavba sportovního stánku se ale vedle problémů s koordinací prací nebo dodávek materiálu navíc potýkala s tekutými písky v podloží. Kvůli nim nakonec musela být založena na čtyřech desítkách pilotů, zaražených do dvanáctimetrové hloubky.

Za uplynulých 35 let hostilo Rondo, které dnes nese jméno investiční skupiny DRFG, řadu dalších vrcholných sportovních událostí. V roce 1995 se v hale konal evropský šampionát basketbalistek, Rondo hostilo i juniorská MS basketbalistek (2001) či volejbalistek (2013). V aréně se pořádaly oblíbené motokrosové závody, hrál se v ní také Fed Cupu. A také zde koncertovala řada domácích i zahraničních hvězd, od Lucie Bílé přes Elán a Toma Jonese až po ZZ Top.

(čtk)