ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Pardubice pokračují v přípravě přestavby letního stadionu

02.06.2017

Pardubice 2. června - Pardubice pokračují v přípravě rozsáhlé a nákladné přestavby letního stadionu poblíž centra města. Zvýší se rozsah sportovních ploch v areálu, fotbalové hřiště bude splňovat požadavky 1. ligy, kapacita míst pro diváky vzroste ze současných cca 1500 na 4600. Některé dosavadní stavby a sportoviště bude nutné zdemolovat, zjistila ČTK z oznámení vlivu záměru na životní prostředí (EIA). Náklady na přestavbu se odhadují na zhruba půl miliardy korun.

"Cílem revitalizace celé oblasti je především vytvoření kvalitního sportovního zázemí pro fotbalový klub, fanoušky a širokou veřejnost," stojí v oznámení.

Stadion se rozšíří o věnec tribun, zvětší se prostor západní tribuny a upraví východní tribuna. Fotbalové hřiště získá automatický závlahový systém s možností temperování hrací plochy. Západní a východní tribuna jsou evidovány jako nemovité kulturní památky.

Revitalizací vzniknou i další sportovní plochy, které budou využívány pro potřeby fotbalového klubu i veřejnosti. Po přestavbě budou k dispozici tréninkové hřiště a veřejná a dětské hřiště. Čistá plocha sportovních ploch se zvýší z 10.784 na 21.001 metrů čtverečných, celkem přibude asi 900 parkovacích míst, kterých tak bude skoro 9000.

Součástí návrhu jsou i dva malé objekty na hranici s Tyršovými sady, jeden jako zázemí pro techniku a pracovníky údržby parku, druhý bude sloužit jako zázemí pro veřejnost, která bude využívat sportovní plochy.

Rekonstrukce ukončí provoz hotelu a restaurace v západní tribuně. Demolice čeká šest tenisových kurtů, nafukovací halu, objekt zázemí tenisových kurtů a drobnou výstavbu kolem nich a ocelovou tribunu a garáže.

S předpokládaným zahájením výstavby se podle oznámení počítá v druhém čtvrtletí roku 2018, práce by měly skončit v prvním čtvrtletí 2020. Vše bude provedeno v jedné ucelené etapě.

Původní areál stadionu pochází z období první republiky. Stavba byla zahájena 14. října 1930 podle projektu architekta Karla Řepy a Ferdinanda Potůčka. Stadion byl postaven v rekordním čase, jeho slavnostní otevření se uskutečnilo v rámci Výstavy tělesné výchovy a sportu 31. května 1931 za účasti prezidenta T. G. Masaryka, ve své době šlo o jeden z nejmodernějších stadionů v Evropě. Kromě fotbalového hřiště obklopovala areál 400 metrů dlouhá škvárová atletická dráha a 500 metrů dlouhý cyklistický ovál s klopenými zatáčkami. Dráha byla zbourána v roce 2000, ovál ještě dříve.

(čtk)