ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Před pardubickým nádražím je socha Jana Pernera

01.06.2017

Pardubice 1. června - Před vlakovým nádražím v Pardubicích od středy stojí socha Jana Pernera. Stavitele železnic zhotovil akademický sochař Jaroslav Brož. Dílo je součástí nového dopravního terminálu, který město dokončí v červnu.

Bronzová socha stojí přímo v dláždění. "Po Janu Kašparovi bude mít i Jan Perner, další průkopník dopravy, důstojné připomenutí. Díky Pernerovi, respektive železnici, se Pardubice začaly rozvíjet a staly se přirozeným dopravně-logistickým centrem Čech, respektive České republiky," uvedl primátor Martin Charvát (ANO).

Sochař vytvořil Pernera v mírně nadživotní velikosti, postava je rozkročená a paže má založené na prsou. K soše povedou pomyslné pražce, část jich bude skládat projektantovo jméno.

Brož vycházel ze vžité představy, jak Perner vypadal, moc jeho podobenek se nedochovalo. Gesto rukou má vyjadřovat hrdost nad jeho stavitelským dílem.

Město za památník zaplatí 2,3 milionu korun. Původně architekti počítali v projektu na památník s 250.000 korunami. Z Brožovy dílny pochází také busta Jana Pernera, která byla před dvěma lety instalována ve vestibulu dopravní fakulty Univerzity Pardubice.

Rekonstrukce prostoru před pardubickým nádražím začala loni na podzim. Hotová by měla být v polovině června, s úplným zprovozněním terminálu MHD, který je její součástí, se počítá od 1. července. Revitalizace okolí památkově chráněné budovy pardubického nádraží vyjde zhruba na 176 milionů korun, až 108 miliony korun se na ní bude podílet Švýcarsko v programu švýcarsko-české spolupráce.

(čtk)