ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Výstava na Špilberku přibližuje stavební historii Brna

01.06.2017

Brno 1. června - Za historií brněnského stavebnictví od hradeb po paneláky se ohlíží výstava Stavba jako Brno na hradě Špilberk. Ukazuje, jak se město rozrůstalo, kde stavebníci brali potřebné cihly i jak fungoval středověký jeřáb. Hlavní letošní výstava Muzea města Brna je veřejnosti přístupná ode dneška, potrvá do konce roku.

Ve výstavních síních jsou archeologické nálezy i cenné předměty z historických sbírek. Poprvé si mohou lidé prohlédnout zdobený kamenný svorník z někdejší Královské kaple, na kterém je možná vyobrazen její zakladatel Václav II. Kaple stržená v roce 1908 stávala na dnešním Dominikánském náměstí.

Výstava je interaktivní. Návštěvníci spočítají letokruhy staletého smrku, postaví si gotické okno, prohlédnou si středověké záchodové prkénko, mohou také porovnat, jak Brno vypadalo v roce 1645 a jak vypadá dnes.

"V expozici prezentujeme tematické okruhy, které určovaly město - tedy hradbu, kostel, měšťanský dům a v případě Brna i hrad. Časová parabola výstavy končí u paneláků - dnešní města jsou totiž obehnána novou hradbou panelových sídlišť," uvedl v tiskové zprávě jeden z kurátorů Pavel Borský.

Výstava se věnuje i hradu Špilberk a jeho přestavbám. "Jako barokní pevnost byl vystavěn z cihel, stejně jako vše ve městě. Spotřeba cihel byla obrovská, přiblížíme proto i cihlářské řemeslo. Jen pod Špilberkem stálo devět cihelen," řekl hlavní kurátor výstavy a archeolog Muzea města Brna Petr Holub.

Součástí expozice jsou také funkční repliky středověkého beranidla a jeřábu, které stojí pod širým nebem v areálu hradu. Práci s jeřábem lidé v několika termínech uvidí na vlastní oči.

(čtk)