ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Olomouc prodá vojenské nemocnici bývalou zahradu a zeď

31.05.2017

Olomouc 31. května - Olomoucká radnice chce vojenské nemocnici výhodně prodat někdejší Prelátskou zahradu i barokní zeď nedaleko Klášterního Hradiska. Nemocnice plánuje, že zahradu obnoví a zeď opraví, aby zlepšila zázemí pro své pacienty, kteří pobývají v zrekonstruované klášterní budově. Novinářům to dnes řekl primátorův náměstek Filip Žáček (ČSSD).

"Jedná se o majetek, jenž nemá pro město využití a je logickou součástí areálu Hradiska, který dnes využívá vojenská nemocnice. Převodem majetku se tak vytvoří podmínky pro další etapu revitalizace této jedinečné olomoucké kulturní památky a naváže tak na již úspěšně realizované rekonstrukce v jejím areálu, které ji postupně vrací původní podobu," uvedl Žáček.

Vojenská nemocnice Olomouc chce na obnovu klášterní zahrady a opravu zdi získat dotaci od ministerstva obrany, protože celkové náklady mají činit zhruba 30 milionů korun. "Realizace tohoto záměru má velmi vysokou finanční náročnost a současně je nutné dodržet striktní požadavky na rekonstrukci národní kulturní památky, tudíž je nynější příležitost k rekonstrukci jedinečnou příležitostí k revitalizaci celého areálu," uvedl Žáček.

Na rozlehlé bývalé zahradě u národní kulturní památky Klášterní Hradisko by měla vzniknout například relaxační odpočinková zóna pro pacienty sousední léčebny dlouhodobě nemocných či sportoviště pro další pacienty nemocnice. Převod nemovitostí ještě musí schválit zastupitelstvo Olomouce.

(čtk)