ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Bývalé kasárny v Plzni budou sloužit knihovně

31.05.2017

Plzeň 31. května - Studijní a vědecká knihovna Plzeňského kraje (SVK) chce nový depozitář za 62 milionů korun. Zrekonstruuje budovu v bývalých kasárnách v Plzni na Borech, čím výrazně rozšíří sbírkovou kapacitu, mohly by se tam ukládat knihy, časopisy a jiné tisky na dalších 20 až 30 let. ČTK to řekl Martin Baxa (ODS), náměstek hejtmana Plzeňského kraje. Kraj je zřizovatelem knihovny.

Současné depozitáře největší knihovny na západě Čech jsou naplněné, rezervy na ukládání sbírkových fondů by měly být v horizontu několika let vyčerpány. Krajští radní schválili projektový záměr, tedy podání žádosti do Integrovaného regionálního operačního program IROP, řekl Baxa. O dotaci EU bude rozhodnuto ještě letos. "Je to ojedinělá příležitost získat přes 50 milionů korun, deset procent nákladů, případně neuznatelné výdaje, by uhradil kraj," uvedl.

Zatím je hotova pouze studie. Nyní začnou práce na projektu. "Do konce roku musí SVK vše zvládnout včetně stavebního povolení," uvedl náměstek. V budově bývalých kasáren už je nyní depozitář, který se ale po přestavbě výrazně rozšíří.

SVK už byla úspěšná v žádosti o evropskou dotaci z IROP úspěšná nedávno, a to s projektem záchrany ohrožených historických knižních fondů. Jde o akci za 21,6 milionu korun, z čehož 18,4 milionu Kč má tvořit dotace. Nechá restaurovat 450 nejcennějších a nejohroženějších starých tisků, většinou z 15. až 17. století. Všechny budou obnoveny do roku 2021.

"Do knihovny investujeme trvale několik posledních let," řekla Alena Svobodová, vedoucí krajského odboru kultury. Ročně dává kraj kolem 50 milionů Kč na provoz a další miliony na investice. Knihovna ročně nakoupí asi 16.000 knih za čtyři miliony korun. Má ve fondech 1,93 milionu knih, za rok ji navštíví až 200.000 čtenářů.

(čtk)