ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Hlinsko připravuje vzdělávací centrum v bývalém areálu ETA

30.05.2017

Hlinsko (Chrudimsko) 30. května - Administrativní budovu v bývalém areálu ETA v Hlinsku na Chrudimsku radnice nejspíš přebuduje na vzdělávací centrum. V budoucnu by objekt měl také sloužit potřebám středního odborného školství, pokud se ho podaří ve městě obnovit. ČTK to řekl starosta Miroslav Krčil (nestraník za ČSSD).

"Interaktivním způsobem ukážeme věci z oblasti geologie, chemie, biologie, mechaniky, fyziky, abychom předměty zpopularizovali mezi mládeží," řekl Krčil.

Vzdělávací centrum poskytne školákům i veřejnosti multimediální učebnu a laboratoř, expozici zaměřenou na geologický vývoj regionu dlouhý 700 milionů let. Město rovněž připomene současné i minulé průmyslové dědictví města.

Hlinsko má hotovou projektovou dokumentaci a požádalo o dotace, celkové náklady odhaduje na 30 milionů korun. Za osm milionů korun chce budovu zateplit, vyměnit okna a dveře a modernizovat vytápění. I v tomto případě chce uspět se žádostí o dotace, řekl Krčil.

Čtyřpatrovou administrativní budovu koupilo Hlinsko před dvěma lety za 2,6 milionu korun. Polovinu objektu hodlá poskytnout střednímu odbornému školství. V minulosti ve městě zanikla čtyři učiliště zaměřená na strojírenství či výrobu kožešin a oděvů. "Poslední obor v Hlinsku zanikl v roce 2005," dodal Krčil.

Nabídka učebních oborů se možná časem zase rozšíří. Kraj loni rozhodl, že v Hlinsku vznikne obor mlékař, zahrnut bude pod místní gymnázium, které pro něj poskytne prostory.

(čtk)