ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Hořice opraví za 20 milionů muzeum

29.05.2017

Hořice (Jičínsko) 28. května - Devítitisícové Hořice na Jičínsku chtějí začátkem června zahájit přestavbu městského muzea za 20 milionů korun. Do konce roku 2018 by v něm měla vzniknout nová expozice o historii Hořic a expozice o sochařství a kamenictví. Oprava muzea je součástí česko-polského projektu Hořic a města Strzegom na podporu turistiky Cesta kamene. Celý projekt získal evropskou dotaci 46 milionů korun. ČTK to řekl místostarosta Ivan Doležal (ODS).

Města Hořice a Strzegom jsou od sebe vzdálená asi 100 kilometrů a spojuje je tradice kamenictví. Hořice, které jsou vedoucím partnerem projektu, se nazývají městem kamenné krásy a známé jsou těžbou a zpracováním pískovce. Srzegomu se říká Žulové srdce Polska. Obě města by měla být v rámci projektu také spojena sítí turistických okruhů zaměřených na kulturní a přírodní památky s tématem kamene v Podkrkonoší a v Dolním Slezsku.

Oprava a přístavba dosud chátrajícího hořického muzea na náměstí Jiřího z Poděbrad je největší stavbou Cesty kamene a je zároveň největším současným investičním projektem města. Dotace by měla zaplatit 85 procent nákladů na opravu muzea.

Muzeum by mělo být po přestavbě pro turisty výrazně atraktivnější a komfortnější než dosud. Bude bezbariérové, změní se jeho vnitřní dispozice, dostane moderní multimediální prvky. "V dosud nevyužité zahradě bude venkovní expozice kamenictví a kamenosochařství," řekl Doležal. Dodal, že městské muzeum disponuje zhruba 50.000 exponáty, což je v porovnání s jinými obdobnými muzei mimořádné množství.

Exponáty i depozitář muzea nechala radnice začátkem letošního roku přestěhovat do budovy bývalého gymnázia na Husově třídě. Pracovníci muzea tam budou pod dobu rekonstrukce pokračovat v badatelské práci a pracovat na inventarizaci sbírek a na přípravě nových expozic.

Proti původním plánům stavba muzea nabrala zpoždění asi dva měsíce. Měla začít začátkem dubna, ale zdrželo ji to, že firma Valc, která vyhrála výběrové řízení, odstoupila od zakázky. Město tedy vybralo v pořadí druhého uchazeče, firmu Matex HK, s cenou 19,6 milionu korun bez DPH. Firma Valc, která zakázku odmítla z nedostatku svých kapacit, nabídla cenu 18,6 milionu korun bez DPH.

Obdobné investice jako v Hořicích se plánují v polské Strzegomi, kde by měl vzniknout česko-polský multimediální sál a venkovní prostor pro výstavu soch. Na polské straně jsou partnery projektu ještě města Swidnica a Dobromierz a v Česku spolek obcí Podzvičinsko a město Trutnov.

(čtk)