ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Nepomuk přestavuje zkrachovalý hotel na komunitní dům seniorů

29.05.2017

Nepomuk (Plzeňsko) 29. května - Nepomuk dokončuje přestavbu zkrachovalého bývalého hotelu v části Dvorec na komunitní dům seniorů s 19 bytovými jednotkami za téměř 25 milionů korun. Jde o největší letošní investici města. Rekonstruovaný bezbariérový objekt bude otevřený letos o prázdninách, teď finišují fasády, řekl ČTK místostarosta čtyřtisícového Nepomuku Pavel Kroupa (SZ).

Třípatrovou budovu u nádraží získal na začátku 90. let soukromník v malé privatizaci, který brzy zkrachoval. Město objekt koupilo před zhruba 15 lety a kolem roku 2005 tam chtělo obnovit komerční penzion. Nepovedlo se mu zajistit žádné spolufinancování a nechtělo se do toho pustit jen ze svého; dnes by na to dotaci nesehnalo.

"A teď se naskytla příležitost udělat tam komunitní dům seniorů. Jde vlastně o dům pro starší občany, který má rozšířené společné prostory, například klubovnu a společnou prádelnu a terasu," uvedl Kroupa. Důchodce to podle něj nutí k větší sociální interakci, což byla také podmínka dotace, která činila 650.000 korun na jeden byt. Město do toho dalo dalších více než deset milionů Kč.

Dům bude městský a senioři budou platit regulované nájemné 57 Kč/m2/měsíc a k tomu energie a služby jako úklid společných prostor. Více než polovina bytů 1+1 už je zamluvených, řekl Kroupa. Zájemce nesmí vlastnit žádnou nemovitost, tedy ani chatu, a musí mu být přes 60 let. Do domova bude zajíždět městská pečovatelská služba. Nepomuk mě ještě jeden větší pečovatelský dům u náměstí se zhruba 50 byty.

Součástí objektu je také rekonstruovaný sál pro 400 lidí, který se otevřel veřejnosti koncem května na hasičskou zábavu. Sál opravilo město vlastními prostředky, které se pohybovaly ve statisících Kč. Pracovaly tam hlavně městské technické služby. Novou parketovou podlahu, topení a další provedli dodavatelé. Nově vymalovaný prostor je kapacitně srovnatelný se sokolovnou; ve městě je ještě sál ve Švejk restaurantu. Radnice dále opravuje sousední restauraci. Obojí bude sloužit jak lidem žijícím v komunitním domě, tak široké veřejnosti.

(čtk)