ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Na zámku v Náměšti nad Oslavou začaly rozsáhlé opravy

29.05.2017

Náměšť nad Oslavou (Třebíčsko) 29. května - Na zámku v Náměšti nad Oslavou začaly rozsáhlé opravy dvou částí hlavní zámecké budovy. Letos a v příštím roce opraví restaurátoři nejdůležitější části renesanční architektury - arkýř na východním průčelí zámku a zdobené arkády vnitřního nádvoří pocházející ze třetí čtvrtiny 16. století. ČTK to dnes řekl kastelán Marek Buš.

"Tyto části zámku, které jsou významným dokladem renesanční architektury na Moravě, jsou už řadu let ve zcela nevyhovujícím stavu," uvedl kastelán. Použitý pískovec je na mnoha místech poškozený, jednotlivé části výzdoby jsou narušeny natolik, že odpadávají nebo se po vrstvách odlupují. Odborné restaurování by mělo tyto nejhodnotnější architektonické prvky zámku opět vrátit do původní podoby, stabilizovat je a uchovat dalším generacím.

Současně s restaurováním arkýře a arkád se budou opravovat renesanční kamenné ostění oken, repasovat dřevěné prvky oken a dveří a chystá se i komplexní obnova omítkových vrstev vstupního křídla a vnitřního nádvoří. Letos čeká obnova arkýř, vstupní křídlo a jednu stěnu arkád vnitřního nádvoří. V roce 2018 bude restaurováno druhé křídlo arkád a omítky zbylých dvou stěn nádvoří. Práce neomezí návštěvnický provoz zámku ani připravované kulturní akce.

Opravy a restaurování financují ministerstvo kultury a Národní památkový ústav. Celkové náklady včetně DPH přesáhnou 15 milionů korun.

(čtk)