ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Kraj přispěje na opravu budovy umělecké školy v Hradišti

29.05.2017

Uherské Hradiště 29. května - Zlínský kraj přispěje na opravu budovy základní umělecké školy na Mariánském náměstí v Uherském Hradišti. Navrhli jsme, že ji podpoříme osmi miliony korun, řekl dnes novinářům hejtman Jiří Čunek (KDU-ČSL). Školu zřizuje kraj, budova ale patří městu. Starostu Stanislava Blahu (ODS) návrh nepotěšil. "S bývalým hejtmanem (Stanislavem Mišákem z ČSSD) jsem měl dohodu na 15 milionů Kč," řekl Blaha.

Podle něj by příspěvek kraje mohl a měl být vyšší. "Chci ale zdůraznit, že město rekonstruuje objekt bez ohledu na to, jestli Zlínský kraj přispěje, nebo ne. Pořád doufám, že stávající vedení Zlínského kraje bude uvažovat o předjednané částce 15 milionů korun a předloží tento návrh krajskému zastupitelstvu," řekl Blaha.

Uherské Hradiště zahájilo opravu budovy začátkem května. Objekt je ve špatném stavu. Podle projektu měla oprava stát asi 66 milionů korun, výběrové řízení na zhotovitele cenu snížilo na 44,5 milionu Kč. Stavbaři zajistí statiku budovy, kompletně opraví instalace elektřiny, vody a plynu i podlahy, objekt čekají i dispoziční úpravy včetně nových přístupů učeben. Opravena bude fasáda a postaven výtah, aby budova byla bezbariérová.

Podle Blahy by práce měly být dokončeny tak, aby žáci do opravené školy nastoupili v září 2018. V prvním až třetím patře budovy budou hudební obory, které zde budou mít prostory pro individuální i skupinovou výuku hudebních nástrojů i taneční a besídkový sál. Půda bude připravena pro následné úpravy a budoucí využití pro výtvarné obory. V podzemním podlaží bude provozní zázemí školy.

Základní umělecká škola má včetně poboček ve Starém Městě, Kunovicích, Buchlovicích, Polešovicích, Boršicích, Osvětimanech a Tupesích více než 1800 žáků. Děti v Uherském Hradišti nastoupili loni již druhý školní rok do náhradních prostor. Literárně-dramatický a výtvarný obor i tanec fungují v budově bývalé vojenské správy na Tyršově náměstí. Zbylé, zejména hudební obory, jsou v bývalém školním internátu na sídlišti Mojmír.

Dům číslo popisné 125 na Mariánském náměstí, který využívá základní umělecká škola, byl postaven v roce 1890 na místě staršího barokního domu s vjezdovou bránou. Jde o novorenesanční stavbu, která dotváří historický ráz náměstí. Záměr na opravu budovy vznikl již v roce 1996. Náklady tehdy měly být kolem 20 milionů korun. Město pouze v roce 2003 a 2004 vyměnilo za dva miliony korun okna a v roce 2005 za 2,5 milionu Kč opravilo střechu.

(čtk)