ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Obrovský hlad po bytech dokládá o nový projekt

25.05.2017

Brno 25. května - Developer Komfort dnes otevřel v centru Brna v Kopečné ulici bytový komplex za 350 milionů korun. Podle obchodního ředitele společnosti Pavla Krejčího byl projekt s 99 byty vyprodaný před dokončením. Odborníci uvádějí, že v Brně je bytů nedostatek, což souvisí i s chybějícím územním plánem.

Komplex je pod Petrovem mezi ulicemi Kopečná a Jircháře. V posledních letech zde vznikají nové stavby. Příkladem je městská investice do nových garáží, v lokalitě investují i soukromé firmy.

Podle Krejčího je prostor atraktivní, ale stavebně složitý, protože se v místě mění geologické podloží. Projekt je vyprodaný včetně 122 garážových stání. Developer je nejprve nabídl lidem, kteří si koupili byty. Poté šly do volného prodeje. Byl o ně zájem i přesto, že hned naproti domu stojí garáže Brněnských komunikací.

Podle Krejčího se aktuálně většina projektů prodává v Brně už v průběhu stavby. Jedním z důvodů je prý to, že město nemá územní plán, to developerům ztěžuje situaci už při hledání nových pozemků pro výstavbu. "Do Brna se také stěhují lidé, dostávají se sem studenti vysokých škol a ti někde chtějí bydlet," uvedl k situaci na trhu Krejčí.

Podle architekta Martina Habiny se nový bytový komplex snaží reagovat na stavby v okolí. "Jsem rád, že jsme měli možnost realizovat plastickou operaci chybějící městské tkáně i něco přinést k tématu rezidenčních staveb v centru Brna," uvedl Habina.

V Brně je nedostatek volných nových bytů. Za první letošní čtvrtletí se jich prodalo jen 220, to je o 42 procent méně než za stejné období v roce 2016. Vyplývá to z analýzy společnosti Trikaya, která trh sleduje. Meziročně průměrné ceny vzrostly o devět procent na 61.000 korun za metr čtvereční.

(čtk)