ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Italský majitel bývalých lázní v Plzni začal jednat s investory

25.05.2017

Plzeň 25. května - Italský majitel bývalých městských lázní v Plzni, chátrajícího památkově chráněného objektu a dominanty centrálního nábřeží, začal jednat s thajskými investory. Pierluigi Cardoselli, jednatel firmy TWB, zvažuje prodej objektu a hledá vhodného zájemce. Plzeňský primátor mu dohodl schůzku s thajským velvyslancem v ČR, který při návštěvě města projevil zájem zapojit se do projektu moderních thajských lázních a wellness. ČTK to řekli primátor Martin Zrzavecký (ČSSD) a architekt Jan Soukup, který je s Cardosellim ve styku a zpracoval mu studii a projekt pro územní řízení.

Budova lázní už 23 let chátrá, čtyři roky je v ní hřiště na paintball. Objekt získal v roce 1994 v privatizaci soukromník, který zkrachoval. V roce 2001 lázně koupil za deset milionů korun developer Amádeus Real. Tato firma nejprve jednala o prodeji lázní s městem a krajem, které tam chtěly mít galerii. Nakonec budovu koupila právě TWB.

Po jednání na ambasádě před pár dny dopracuje majitel nabídku thajským investorům. "Jestli chce partnerství nebo chce objekt prodat," uvedl primátor. Tento týden zadal úřadu koncepce a rozvoje, aby do dvou týdnů zpracoval názor města na lokalitu a tříletý vývoj návštěvnosti města, protože Thajci mají zájem o Plzeň jako o turistický cíl. Od 14. do 17. června přijede do ČR mise thajských firem, které hledají příležitosti a mohou vést diskuzi i o lázních.

Pokud tato cesta selže, mohlo by se podle primátora město, zhruba od letošního podzimu, do projektu obnovy lázní zapojit samo nebo se soukromým investorem. Možností je i to, že město lázně odkoupí.

"Musí se hledat možnosti," uvedl Soukup. Cardoselli podle něj chtěl v místě vybudovat až za půl miliardy korun byty, kanceláře, hotel, restauraci a wellness. "Ale pak přišla krize. Mezitím se postavilo několik hotelů, a teď váhá. Klidně to prodá, ale chce, aby alespoň neprodělal," řekl. Lázně TWB koupila za 27 milionů korun a dala do nich čtyři až pět milionů Kč. Podle odhadů místních odborníků v realitním byznysu, které potvrdil i Soukup, by byl objekt prodejný za sumu do 50 milionů Kč. Cardoselli ho před časem podle Soukupa nabídl za 150 milionů Kč, i když věděl, že jde o o přestřelenou sumu.

Soukup uvedl, že v objektu by mohla být galerie, ale spíše zážitkové celodenní lázeňské a moderní wellness centrum, které Plzni chybí. Z části může být parkovací dům, který by se propojil s vedlejším hotelem Angelo, který je zatím jedinou thajskou investicí.

(čtk)