ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Litoměřice chtějí v železničním tunelu zřídit parkoviště

25.05.2017

Litoměřice 25. května - Nevyužívaný železniční tunel poblíž centra Litoměřic by se mohl změnit v parkoviště. Auta by do tunelu dával zakladač. Vzniknout by tak mohlo uvnitř objektu a před ním bezmála 200 míst. Radnice by pak mohla omezit parkování na náměstí.

Právě množství aut uprostřed historického centra vnímají místní podle výsledků ankety jako jeden z největších problémů města. "Tunel je volný k prodeji a náměstí přeplněné, takto bychom dali nový smysl nemovitosti pod hradbami a uvolnili centrum," řekl novinářům místostarosta Václav Červín.

Tunel se nachází pod hradbami nedaleko autobusového a vlakového nádraží. Svému účelu sloužil do roku 1957, kdy byla trať přeložena blíže k řece. Poté byl prostor využíván jako sklad zeleniny a krátce také jako výstavní místnost.

Šikmým stáním by v objektu vzniklo 50 míst, podélným 68 a využitím zakladače 158. Dalších 37 míst by mohlo být před tunelem. Náklady na projekt s variantou zakladače včetně pořízení nemovitosti mohou přesáhnout 100 milionů korun. Podle místostarosty existují dotační tituly na podobné projekty. Získat by radnice mohla 90 procent nákladů.

Zastupitelé projekt včetně podání žádosti o dotaci ve středu večer schválili. Pro hlasovala většina přítomných. Pokud by město dotaci získalo a objekt se podařilo koupit, mohli by lidé parkovat v tunelu zhruba na konci roku 2018.

(čtk)