ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Praha upraví cesty, zeleň a mobiliář ve Stromovce

23.05.2017

Praha 22. května - Úpravu centrální části Stromovky provedou firmy PSS Bohemia a Lesopol za zhruba 24 milionů korun. O přidělení veřejné zakázky dnes rozhodli pražští radní. Rekonstrukce bude zahrnovat opravy cest, rozšíření a modernizaci mobiliáře a novou zeleň. Podle radní pro infrastrukturu Jany Plamínkové (STAN/Trojkoalice) by práce mohly být hotovy letos. Město původně odhadovalo cenu zakázky na 41,7 milionu korun.

"Když se začne pracovat začátkem června, tak myslím, že za pět měsíců může být hotovo," uvedla dnes Plamínková. To bude ale platit za předpokladu, že se proti rozhodnutí města v následujících týdnech neodvolá některý z neúspěšných účastníků tendru. To by mohlo začátek prací zdržet o měsíce, jako se to stalo v případě plánované rekonstrukce Šlechtovy restaurace ve stejném parku.

Velká část cest ve Stromovce je nyní ve velmi špatném stavu. Jejich povrch v průběhu rekonstrukce čeká výměna. "Někde bude asfalt nahrazen dlažbou, někde naopak zůstane, aby tam mohli jezdit lidé na kolech nebo na in-linech," uvedla Plamínková. Budou též vyměněny koše a lavičky za moderní. Po těchto úpravách podle radní nebude v parku nutné dlouhou dobu zasahovat.

Chystané práce navazují na loňské úpravy rybníků a vodních ploch v parku. V místě bývalého Rudolfova rybníka vznikla nová vodní plocha, původní rybníky byly odbahněny a opravy se dočkalo opevnění břehů. Opravena byla i historická secesní zábradlí u vyhlídek a vyčištěna Rudolfova štola.

Stromovka neboli Královská obora je největší a jeden z nejstarších parků v Praze. Založil ho zřejmě v roce 1268 král Přemysl Otakar II. jako loveckou oboru. Pro veřejnost byl poprvé otevřen v roce 1804.

(čtk)