ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Brno chystá pravidla pronájmu bytů, stanoví minimální cenu

23.05.2017

Brno 23. května - Brno chystá nová pravidla pronájmu bytů. Stanoví městským částem minimální cenu pronájmu, povinnost nájemníků nahlásit si trvalý pobyt v Brně, umožní mít více sociálních nebo startovacích bytů a nabídnou elektronické podávání žádostí. ČTK to dnes řekl primátorův náměstek Petr Hladík (KDU-ČSL). O nových pravidlech by podle něj mohlo rozhodovat červnové zastupitelstvo a platit by mohla od podzimu.

Iniciativa Slušní lidé proti pravidlům protestuje s odůvodněním, že novinka zdraží Brňanům nájemné. Podle Hladíka se změna nynějších nájemců nedotkne a bude se týkat pouze nových. Některé městské části mají navíc nájemné vyšší, než bude to stanovené jako minimální. Brno spravuje skoro 30.000 bytů. Ročně se nájemci mění zhruba u tisícovky.

Stanovení minimálního nájmu má pomoci tomu, aby městské části na nájemném vybraly dost peněz na rekonstrukci bytového fondu. Každá z 29 městských částí bude mít jinou cenu. Podle Hladíka se bude pohybovat od 70 do 90 korun za metr čtvereční. "Nyní mají městské části až na výjimku ve Vinohradech nájemné od 60 do 100 korun za metr čtvereční. Někde je i vyšší, než bude stanovené minimální nájemné," uvedl Hladík. V praxi se tak někde nájemné pro nové nájemníky zvedne, někde to nepoznají.

Ve Vinohradech je cena za metr čtvereční kolem 43 korun. Podle Hladíka je mnohem nižší, než kolik je třeba k získání dostatku peněz k údržbě a opravám. "Chceme, aby nadále v obecních bytech bydleli ti, kteří nemají na hypotéku. Chceme ale také z vybraného nájmu byty rekonstruovat a stavět nové. Cena v městských bytech bude stále asi 50 až 60 procent z ceny tržního nájemného, které je od 120 do 200 korun za metr čtvereční," zdůraznil Hladík.

Pravidla přinesou další změny. U bytů sociálních, startovacích, pro seniory nebo bezbariérových bude jednotné snížené nájemné 57 korun za metr čtvereční. "V domech s pečovatelskou službou se pohybuje cena od 29 do 75 korun," uvedl náměstek primátora. Takový rozdíl v ceně vedl podle něj k tomu, že o některé domovy bylo mnohem víc zájemců než o jiné. "Chceme, aby se lidé rozhodovali podle lokality, ne podle ceny," dodal Hladík.

Městské části na základě nových pravidel budou moct jakýkoliv byt označit za startovací, v takovém bytě může mladá rodina setrvat čtyři roky. Dnes má startovací byty jen magistrát, je jich 60. Podle Hladíka se zlepší i systém pro výběr nájemců. Nyní jsou pořadníky, ve kterých zájemci dlouho na byt čekají. "Potom mohou dostat byt v jiné lokalitě a v nevyhovující velikosti. Proto zavedeme možnost, že městská část byt vyvěsí na webu a úřední desce a konkrétní zájemci z řad žadatelů se o něj přihlásí a výběr bude rychlejší a jednodušší," doplnil Hladík. Noví nájemníci budou mít povinnost přihlásit se do 60 dnů k trvalému pobytu v Brně.

Lidé budou moct zasílat žádosti o byt i elektronicky, což dosud možné nebylo. Město postupně zavede informační systémy, ve kterých se lidé budou hlásit. Díky tomu budou lidé moci mezi sebou byty měnit a město bude mít evidenci nemovitostí s informacemi o jejich stavu a potřebných opravách.

(čtk)