ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

O opravu zámku v Doksech neměl nikdo zájem

23.05.2017

Doksy (Českolipsko) 23. května - Doksy na Českolipsku znovu vypsaly soutěž na rekonstrukcí zámku, která si podle odhadů vyžádá 42 milionů korun bez DPH. Do minulého výběrového řízení se nikdo nepřihlásil. ČTK to dnes řekla starostka města Eva Burešová (Starostové pro Liberecký kraj).

Podle starostky město u stavebních firem zjišťovalo důvod nezájmu. "Uváděly, že je hodně zakázek a nestíhají. A mají i časové problémy připravovat nabídky," řekla Burešová.

Doksy nejsou jediným městem v kraji, které letos muselo ze stejného důvodu soutěž opakovat. Například Turnov nedostal ani jednu nabídku na přestavbu bývalého sirotčince na městský úřad. Zakázku za 45 milionů korun radnice nedávno vypsala znovu, výsledek zatím nezná. "Uzávěrka soutěže by měla být 1. června, kvůli dotazům z firem ale zřejmě termín prodloužíme," řekl starosta Turnova Tomáš Hocke (Nezávislý blok).

Doksy mají zakázku na rekonstrukci zámku rozdělenou na dvě části, první je zaměřená na stavební úpravy a druhá na interiérové vybavení. Nabídky mohou zájemci podávat do 21. června. Podle původních plánů měly práce začít už v květnu, kvůli opakování soutěže to bude nejdřív v létě. Zpoždění by podle starostky nemělo mít vliv na termín dokončení. "Pokud se začne v létě, tak toho času je stále hodně," uvedla. Zrekonstruovaný zámek chce město otevřít na jaře 2019.

Zámecký areál získaly Doksy bezúplatně v roce 2015 od Libereckého kraje, který pro něj neměl využití. Zchátralá památka ze 16. století není zatím běžně přístupná, konají se v ní jen jednorázové akce. Město to chce změnit. Na rekonstrukci zámku, který vlastnil i vojevůdce Albrecht z Valdštejna, se podařilo radnici získat evropskou dotaci přes 40 milionů korun. Uspělo s projektem, jenž připravilo společně s německým městem Bad Muskau. Projekt zahrnuje kompletní rekonstrukci vytápění, obnovu oken a dveří a stavební úpravy interiéru. V přízemí jižního křídla má do roku 2019 vzniknout nové turistické informační centrum s malým výstavním prostorem. V prvním patře bude prohlídkový okruh zaměřený na život na zámku na přelomu 19. a 20. století, kdy byli majiteli Valdštejnové.

(čtk)