ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Zámek ve Frýdku-Místku čekají úpravy za 70 milionů

22.05.2017

Frýdek-Místek 22. května - Zámek ve Frýdku-Místku čeká ještě letos rozsáhlá rekonstrukce téměř za 70 milionů korun. Její součástí bude i obnova expozice Muzea Beskyd, řekl dnes ČTK náměstek hejtmana Lukáš Curylo (KDU-ČSL). Kraj vybírá dodavatele stavby.

"Vnitřní prostory křídla zámku, ve kterých se nachází expozice muzea, projdou komplexní rekonstrukcí, včetně rozvodů vody, kanalizace, nových podlah i výměny oken. V bezbariérových prostorách se sociálním zázemím bude realizována komplexní obnova expozice, která bude více interaktivní s cílem oslovit široké spektrum návštěvníků," uvedl Curylo.

Stálá expozice Beskydy - příroda a lidé o historii, etnografii a přírodě regionu je v prostorách zámku k vidění už od roku 1981. "Expozice bude stát zhruba 28 milionů korun. Celé by to mělo být hotové do konce roku 2018. O expozici je značný zájem ze strany škol, takže tam vznikne i nová multimediální učebna a také nová výstavní místnost, která bude splňovat všechny potřebné parametry z hlediska teploty, klimatizace a podobně. Protože okna jsou tam stará a nevyhovující, tak všechny ty věci, které tam dnes máme, se ničí," uvedl Curylo. Podle něj se počítá i s restaurováním některých sbírkových předmětů, které byly poškozeny.

Historii i současnost beskydského regionu dokumentuje téměř 2000 společenskovědních a přírodovědných sbírkových předmětů. Nyní expozice ve 13 místnostech nabízí například ukázky řemesel, vybavení zemědělské usedlosti, obuvnickou, tkalcovskou a krejčovskou dílnu, kovárnu nebo například pohyblivý dřevěný model slezské vesnice či zvířecí exponáty. Celkově budou interiérové úpravy stát téměř 60 milionů korun, většinu nákladů uhradí evropská dotace. Expozice se kvůli chystané modernizaci uzavře už na konci června.

Podle Curyla ale kraj z vlastního rozpočtu chystá ještě další úpravy zámku za 8,7 milionu korun. Čtyři miliony korun bude stát úprava dlažby na prvním nádvoří, která je v havarijním stavu, a zbytek renovace poškozených částí fasády.

(čtk)